Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem [RECENZJA]

Jest kwiecień 1945 roku. III Rzesza upada pod ciosami wojsk alianckich. Trwa bitwa o Berlin. Adolf Hitler, uwięziony w bunkrze pod Kancelarią Rzeszy, rozpaczliwie stara się odwrócić bieg wydarzeń. Na próżno. Już na poważnie myśli o popełnieniu samobójstwa. W takich okolicznościach w bunkrze Führera pojawia się nietypowy gość – żydowski lekarz.

Na życzenie kanclerza do jego podziemnej kwatery sprawdzony zostaje „szlachetny Żyd” – doktor Eduard Bloch, który opiekował się matką Hitlera podczas jej ciężkiej choroby i ostatnich chwil życia. Wdzięczny wódz III Rzeszy oznajmia mu, że dostąpi niebywałego zaszczytu przeprowadzenia z nim ostatniej rozmowy. Eduard Bloch jest zdumiony. „Może to jakaś prowokacja?” – myśli – „Nie mogę dać się zwieść. A nuż czeka mnie śmierć”. Jednak szybko porzuca czarne myśli. Siada z Hitlerem do stołu. Żyd zadaje kanclerzowi pierwsze pytanie. Führer zaczyna opowiadać o swoich przeżyciach z dzieciństwa. Tak zaczyna się opowieść niemieckiego pisarza Christophera Machta (który historykiem nie jest) o jednym z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości. Od niedawna jego książka „Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem” jest dostępna na polskim rynku.

Wszyscy kojarzymy następujący obrazek z niemieckich kronik filmowych: Zjazd NSDAP w Norymberdze w latach 30. XX wieku. Z mównicy na stadionie Zeppelinfeld Hitler wygłasza przemówienie do swoich zwolenników. Jednocześnie krzycząc i wymachując pięścią wygraża wolnemu światu. To jest najbardziej znany wizerunek Führera. Ale czy jedyny? Co wiemy o Hitlerze spoza taśm filmowych? Czy jest to postać historyczna, którą  jednoznacznie da się sklasyfikować w jednej formule? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela najnowsza książka Christophera Machta pt. „Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem”.

Christopher Macht przybliża postać kanclerza III Rzeszy jako człowieka. Z kart książki dowiadujemy się m.in. o trudnym dzieciństwie, niespełnionych ambicjach artystycznych przyszłego dyktatora. Autor nie szczędzi też czytelnikowi tematów kontrowersyjnych, takich jak życie prywatne Hitlera, eksperymenty medyczne w obozach koncentracyjnych czy niecodzienne praktyki lekarza Führera.

Czy autor próbuje wybielić Hitlera?

Choć książka w większości przypadków opisuje znane fakty historyczne z życia Hitlera, to nie wszystkie zawarte w niej informacje są potwierdzone. Dotyczy to np. wątku preferencji seksualnych Hitlera.

Język jest bardzo współczesny co niektórych może razić, ale dzięki temu zabiegowi lektura staje się przystępna. Plusem książki jest jej narracja. Autor wiernie pokazał reakcję Hitlera na pytania zadawane przez Blocha. Czytając, mamy wrażenie, że stoimy twarzą w twarz z Führerem.

Inspiracją do napisania tej pozycji miało być odkrycie przez Machta, rzekomo sensacyjnych, zapisków Eduarda Blocha, który, jak głosi pogłoska, został zaproszony do bunkra Hitlera w kwietniu 1945 roku. W rzeczywistości nigdy nie doszło do takiego spotkania u schyłku wojny, zatem fabuła książki jest fikcją literacką. Tak naprawdę gdy Trzecia Rzesza chyliła się ku upadkowi Eduard Bloch przebywał na emigracji w USA. Zmarł w czerwcu 1945 roku, niedługo po Hitlerze (30 kwietnia).

Polecam tą książkę wszystkim, którzy interesują się historią II wojny światowej. Mimo niewielkich nieścisłości historycznych, trudno oderwać się od lektury. Warto jednak zachować ostrożność w pokusie podążenia tropem autora pozycji i odbarwienia postaci jednego z największych bestialców XX wieku …

Tytuł: Spowiedź HitlerTytuł: Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem
Autor: Christopher Macht
Wydawnictwo: Bellona
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 250

 

Konrad Kaczmarek

absolwent Stosunków Międzynarodowych w trybie dwujęzycznym polsko-angielskim na specjalizacji Dyplomacja i Studia Międzykulturowe w Collegium Civitas. Specjalizuje się w historii techniki wojskowej i bitwach oraz działaniach oddziałów specjalnych w czasie II wojny światowej.

No Comments Yet

Comments are closed