Wołodymyr Zełenski wyjaśnił prostą różnicę między Ukrainą a Rosją: „My żyjemy. Oni zabijają”.

Kolejny dzień, kolejny terror ze strony rosyjskich wojskowych. Tym razem najeźdźcy rozstrzelali kolumnę kobiet i dzieci podczas próby ewakuacji ze wsi Wiktory w obwodzie kijowskim wzdłuż uzgodnionego „zielonego korytarza”. Zginęło siedem osób, w tym jedno dziecko. Dokładna liczba rannych nie jest jeszcze znana. Dziewięciu poległych w wyniku ostrzału w Mikołajowie. W wyniku ostrzału poligonu w Jaworowie, który znajduje się 30 km od Lwowa – i niewiele mniej od polskiej granicy – zginęło 35 osób, a 134 zostało rannych. Był to jeden z największych w Europie i nielicznych czynnych poligonów w Ukrainie, gdzie kształcą się przyszli żołnierze.

Rosyjski terror w Ukrainie / fot. https://twitter.com/DmytroKuleba/status/1500831219679961088/photo/1

Autor: Alisa Zełenska

W Charkowie w wyniku ostrzału w pobliżu przystanku trolejbusowego zginął mężczyzna, a trzech zostało rannych. W nocy odbyły się trzy naloty na Czernihów. Skala zniszczeń i liczba ofiar jest jeszcze wyjaśniana. W obwodzie sumskim artyleria rosyjskich żołnierzy rozstrzeliwała spokojne wioski. W obwodzie charkowskim przez całą noc toczyły się walki.

Wczoraj Rosjanie po raz kolejny pokazali swoje bestialstwo – późnym wieczorem lotnictwo rakietowe i bombowe sił zbrojnych ostrzelało Ławrę Świętogórską w obwodzie donieckim. Największe szkody odniosło pomieszczenie, w którym schronili się uchodźcy. Są ranni. Ciekawe, jak rosyjska propaganda zdoła usprawiedliwić ten nieludzki czyn? Wskaże, że Ławra stała się centrum nazizmu, a księża to przebrani bojownicy? Z kolei Federacja Rosyjska, aby zrekompensować straty, przenosi kontyngent wojskowy z Azerbejdżanu do Ukrainy i przyciąga dużą liczbę najemników z innych krajów jak Syria czy Serbia.

Już około 125 tysięcy osób zostało wywiezionych korytarzami humanitarnymi do bezpiecznych miejsc. Dziś kluczowym zadaniem jest pomoc Mariupolowi. Miasto jest oblężone od 14 dni. W mieście trwa prawdziwa katastrofa humanitarna: nie ma gazu, ogrzewania, światła, wody, a także praktycznie nie ma komunikacji mobilnej. Stan portu, a także jego pracowników nie jest znany.

W tymczasowo okupowanym Melitopolu po porwaniu burmistrza Iwana Fiodorowa miejscowa radna – Hałyna Danylczenko – nagrała wiadomość wideo o utworzeniu tak zwanego „Komitetu ludowych wybrańców”, który będzie rządził miastem, a protestujących nazywa „ekstremistami”. Rząd ukraiński z kolei ogłosił, że radna jest podejrzewana o popełnienie przestępstwa w postaci zorganizowania władz okupacyjnych w mieście. Przypomnijmy, że 11 marca rosyjscy bojownicy porwali burmistrza Melitopola na ulicy. Moment porwania został zarejestrowany na zewnętrznych kamerach monitorujących.

W Kijowie przygotowywano się na ewentualną blokadę: miasto utworzyło dwutygodniowy zapas niezbędnych produktów dla dwóch milionów pozostałych w stolicy mieszkańców. Zostało to zgłoszone w Kijowskiej miejskiej administracji państwowej. W Irpieiu rosyjskie wojsko ostrzelało samochód, którym jechali dziennikarze z USA. Jeden z nich nie żyje, drugi dziennikarz jest teraz w szpitalu, udzielono mu pomocy. Zmarły amerykański dziennikarz miał akredytację wystawioną przez New York Times. Ze względów bezpieczeństwa dziennikarzom zabroniono wjazdu do Irpienia.

Na koniec – dobra wiadomość. Ukraina zakończyła zmagania podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie z 29 miejscami na podium – ukraińscy sportowcy zdobyli 11 złotych medali, 10 srebrnych i 8 brązowych, co finalnie dało drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed