Dzień Wyszywanki świętem tradycji i tożsamości ukraińskiej

W kulturze każdego narodu istnieją pewne artefakty, które odzwierciedlają jego szczególną tradycję narodową. Haft jest tego żywym przykładem i potwierdzeniem. Głównym atrybutem dzisiejszego święta w Ukrainie jest wyszywana koszula, która jest uważana za wyjątkowe dzieło narodu ukraińskiego i symbol ukraińskiej tożsamości. Światowy Dzień Wyszywanki to międzynarodowe święto, którego celem jest zachowanie oryginalnych ludowych tradycji tworzenia i noszenia etnicznej haftowanej ukraińskiej odzieży.

Lesia Woroniuk – pomysłodawczyni Dnia Wyszywanki / fot. Ігнат Лостюк – Леся Воронюк Перша публікація: Google Зображення, GFDL, https://uk.wikipedia.org/w/index.php?curid=4926020

Autor: Alisa Zełenska

Historia ukraińskiego stroju narodowego sięga czasów starożytnych. Nasi przodkowie zawsze byli w stanie stworzyć prawdziwe piękno z tkaniny i nici. Nie wiadomo, kiedy haft zaczął się rozwijać jako forma sztuki. Naukowcy twierdzą, że rozwój wyszywanki miał miejsce na przestrzeni kilku stuleci. Z roku na rok przodkowie wzbogacali rzemiosło o nowe ozdoby i techniki. Rzemieślniczki nauczyły się, jak tworzyć nici o unikalnych odcieniach, aby nowe kolory grały na płótnie. W czasach starożytnych wierzono, że haftowanie chroni człowieka, daje mu szczęście i zdrowie. Matki wyszywały ubrania swoich dzieci ze szczególnym ciepłem i miłością. Istnieją dowody na to, że w niektórych regionach kraju proces haftowania był specjalną ceremonią. Kobiety modliły się podczas procesu i wierzyły, że te modlitwy sprawią, że haft będzie silniejszy i naładowany wyłącznie pozytywnymi emocjami. Każdy region Ukrainy ma swoje własne tradycyjne wzory haftu. Sztuka ta obejmuje setki różnych ściegów i dziesiątki technik, które są łączone na różne sposoby w różnych regionach.

Obchody Dnia Wyszywanki rozpoczęły się dopiero w 2006 roku, ale od tego czasu stały się bardzo popularne nie tylko w Ukrainie, ale także za granicą. Pomysł obchodzenia tego święta w 2006 roku zasugerowała Lesia Woroniuk, studentka Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowycza. Według niej, stało się to przez przypadek: „Podczas przerwy na uniwersytecie spotkałam mojego przyjaciela Ihora, który przyszedł w wyszywanej koszuli na randkę, i ja robiłam to od czasu do czasu, i moi przyjaciele to robili, ale nigdy się nie spotkaliśmy. Zaproponowałam więc, abyśmy założyli haftowane koszule w tym samym czasie i zaprosili naszych najbliższych przyjaciół” – mówi. Tak narodził się Światowy Dzień Wyszywanki. Początkowo tylko kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli nosiło tego dnia haftowane koszule, ale po pewnym czasie święto stało się ogólnoukraińskie, a następnie globalne. Święto to ma na celu promowanie jedności i odrodzenia kulturowego całego wielonarodowego narodu ukraińskiego.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed