Dzień Zwycięstwa i Dzień Europy w Ukrainie

8 maja – 439 dzień oporu Ukrainy wobec pełnowymiarowej inwazji Rosji. W nocy z poniedziałku na wtorek, 8 maja, siły rosyjskie zaatakowały Kijów i obwód odeski. W stolicy są ranni. W obwodzie odeskim odnotowano trzy osoby ranne i jedną zabitą. Przedmajowa retoryka Rosji trwa bez przerwy. We wtorek Władimir Putin prawdopodobnie wyciągnie historyczne paralele między obiema wojnami, fałszywie przedstawiając Ukrainę jako następczynię nazistowskich Niemiec, ale wcześniej okupanci zdecydowali się ostrzelać spokojne miasta i śpiących w nich ludzi.

Grafika pochodzi z: https://www.facebook.com/photo/?fbid=3470999513219456&set=a.1406914139628014

Autor: Alisa Zełenska

Po kolejnej ciężkiej nocy dla ukraińskich obrońców i narodu, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił orędzie z okazji Dnia Zwycięstwa. Powiedział, że wkład narodu ukraińskiego w zwycięstwo nad nazizmem w II wojnie światowej nie zostanie zapomniany i obiecał, że Ukraina nie pozwoli „przywłaszczyć sobie wspólnego zwycięstwa narodów koalicji antyhitlerowskiej”. Zełenski zaproponował przeniesienie obchodów Dnia Zwycięstwa z 9 na 8 maja – wprowadził do Rady Najwyższej projekt ustawy, zgodnie z którym 8 maja stanie się Dniem Pamięci i Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej. To właśnie w tym dniu kraje europejskie obchodzą Dzień Zwycięstwa. Dodatkowo Zełenski podpisał dekret, na mocy którego 9 maja w Ukrainie ustanowiono Dzień Europy – międzynarodowe święto pokoju i jedności w krajach członkowskich UE.

Zmasowany atak na ukraińskie miasta

Dowództwo ukraińskich sił powietrznych poinformowało, że drony Shahed-136 zostały wystrzelone z lotniska w obwodzie briańskim. Były one skierowane na cele w Kijowie i obwodzie kijowskim. Wszystkie 35 dronów, podały ukraińskie siły powietrzne, zostało zestrzelonych. „Ostatniej nocy barbarzyńcy zainscenizowali najbardziej zmasowany atak z użyciem dronów kamikadze. Wystrzelili prawie 60 'Shahedów’. 36 z nich leciało w kierunku stolicy. Wszystkie zostały zestrzelone przez siły obrony powietrznej. Jednak wrak kilku dronów uszkodził niektóre obiekty socjalne i mieszkalny wieżowiec w dzielnicy Swiatoszyńskiej – powiedział mer Kijowa Witalij Kłyczko. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. Ale pięć osób zostało rannych w dwóch dzielnicach miasta. Trzy z nich zostały ranne w wieżowcu. Dwie z ofiar trafiły do szpitala, jedna z nich przeszła operację. Lekarze twierdzą, że nie ma zagrożenia życia – powiedział. Kłyczko dodał, że władze miasta udzielą „niezbędnej pomocy poszkodowanym i niezwłocznie przywrócą zniszczone mieszkania po wnioskach specjalnej komisji.” Służba prasowa KIAA zaznaczyła, że według władz w dzielnicy sołomyjskiej stolicy (bez zapłonu) uszkodzony został również zbiornik z olejem napędowym, a na tamtejszym parkingu 15 samochodów ciężarowych i pięć osobowych.

Oprócz stolicy wojska rosyjskie zaatakowały w nocy 7 maja obwód odeski. Pociski X-22 uderzyły w przedsiębiorstwo i tereny rekreacyjne na wybrzeżu. Według wstępnych informacji, w ataku zginął strażnik magazynu. Według partii politycznej Piwden’, region Odessy został zaatakowany około północy przez bombowce dalekiego zasięgu Tu-22m3. Z rejonu przylądka Tarkhankut na okupowanym Krymie dokonano łącznie ośmiu startów. Część pocisków nie osiągnęła celu. Jak podała Państwowa Służba Ratownicza, ponad 90 ratowników ugasiło pożar wywołany uderzeniem rakiety w zakład przetwórstwa spożywczego. Objął on obszar 10 tys. metrów kwadratowych.

W sumie w ciągu minionej doby wojska rosyjskie ostrzelały terytorium 10 regionów Ukrainy z użyciem różnych rodzajów broni (moździerzy, czołgów, artylerii, MLRS, SAM-ów, UAV, lotnictwa strategicznego i taktycznego), ostrzeliwując 127 miejscowości i potwierdzając uszkodzenie 139 obiektów infrastruktury. Wstępnie zginęły 3 osoby, a 28 zostało rannych. Poinformowało o tym Ministerstwo Obrony Ukrainy.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed