Koniec II wojny światowej a prawo międzynarodowe – rozliczenia, pokoje i nowe granice [PODCAST, WIDEO]

8 maja 2024 roku przypadła 79. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. Warto z tej okazji pochylić się nad prawnomiędzynarodowymi aspektami zarówno wybuchu II wojny światowej, jej trwania oraz konsekwencji.

Z jakimi państwami Polska była w stanie wojny w okresie II wojny światowej? Jaki były stosunek okupantów sowieckiego i niemieckiego do państwa polskiego w świetle prawnomiędzynarodowym – czy Sowieci i Niemcy uważali, że dokonali skutecznego zawojowania ziem polskich, a Rzeczpospolita Polska formalnie przestała istnieć? Jakie były wizje aliantów na zakończenie wojny, ukaranie niemieckich sprawców zbrodni międzynarodowych, a także rozwiązanie kwestii sprawy polskiej? Jak mocno temat II wojny światowej, również w ujęciu prawa międzynarodowego, rzutuje na współczesność?

Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w kolejnym odcinku podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym”. Zapraszamy do wysłuchania!

Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.

W nagraniu odcinka wzięli udział członkowie Studenckiego Koła Naukowego Prawa Międzynarodowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Podcast realizowany jest we współpracy portalu „Obserwator Międzynarodowy” oraz Wydziału Prawa i Administracji UŁ.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.