Plus czy Minus: „Polskie zwycięstwo 1920” [DEBATA, WIDEO]

27 sierpnia w siedzibie Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi odbyła się kolejna debata z cyklu „Plus czy minus: konfrontacje historyczne”. Tym razem dyskutowano o wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 r., jej znaczeniu dla Europy, ale także pamięci o niej. Zapraszamy do obejrzenia nagrania wideo. Portal Obserwator Międzynarodowy jest patronem medialnym cyklu „Plus czy minus”.

O książce „Polskie zwycięstwo 1920″ (red. M. Kopczyński, M. Mirowski, Muzeum Historii Polski” dyskutowali:

* prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (politolog, publicysta, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ)

* dr Mikołaj Mirowski (historyk i publicysta, Muzeum Historii Polski, redaktor naukowy książki „Polskie zwycięstwo 1920”)

* red. Piotr Zaremba (publicysta, dziennikarz, pisarz, komentator polityczny i krytyk teatralny)

Prowadzenie: dr Tomasz Lachowski (redaktor naczelny portalu „Obserwator Międzynarodowy”, Uniwersytet Łódzki).

Doświadczenie wojny polsko-bolszewickiej i Bitwa Warszawska zasłużenie zajmują szczególne miejsce w zbiorowej pamięci Polaków. Historia Polski ostatnich trzech stuleci była naznaczona wieloma militarnymi porażkami, opresjami i dramatami. Wynikało to przede wszystkim z niekorzystnego położenia geopolitycznego i działań ze strony sąsiednich mocarstw. Kiedy jednak koniunktura się zmieniła, potrafiliśmy wykorzystać dogodny moment i sami zadecydowaliśmy o własnych losach. Ocalenie wolności, zatrzymanie pochodu Armii Czerwonej ku Europie, odsunęło zagrożenie na prawie dwadzieścia lat. Sam fakt zwycięstwa z przeważającym liczebnie wrogiem był znakiem nadziei dla wszystkich, którzy ani po 1939 roku, ani po 1945 nie ustali w drodze do niepodległości.

Niniejszy tom esejów (pod redakcją Michała Kopczyńskiego i Mikołaja Mirowskiego), przygotowany przez Muzeum Historii Polski z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej, pomoże czytelnikowi zorientować się w okolicznościach wojny polsko-bolszewickiej, da wgląd we współczesną wiedzę historyczną i zgodne z nią interpretacje faktów. Interesują nas w tym tomie nie tylko wydarzenia polityczne i militarne, ale również ich społeczny kontekst oraz obraz wojny, jaki ukształtowany został później przez twórców kultury – pisze we wstępie do publikacji Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed