Wojna powietrzna a międzynarodowe prawo humanitarne [WIDEO]

Do dziś nie powstał traktat międzynarodowy regulujący w sposób kompleksowy prawo wojny powietrznej w warunkach konfliktu zbrojnego. Co jest zatem źródłem norm obowiązujących na polu walki powietrznej? Jakie zasady wojny powietrznej można wyróżnić i jak wyglądało ich kształtowanie w historii? Czy działania Rosjan w Ukrainie mieszą się w ramach przyjętych norm czy też raczej są ich poważnym naruszeniem? Dr Mateusz Piątkowski, autor książki „Wojna powietrzna a międzynarodowe prawo humanitarne” (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2021), adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odpowiada na te pytania w rozmowie z dr. Tomaszem Lachowskim, (także z WPiA UŁ, red. nacz. portalu „Obserwator Międzynarodowy”).

Rozmówcy analizują dotychczasowe największe konflikty zbrojne, w tym II wojnę światową oraz konflikty, które miały miejsce po niej – wojny w Korei, Wietnamie, Serbii/Kosowie czy Iraku. Komentują także takie kwestie jak postulowanie zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Ukrainą czy prawne możliwości przekazania naszemu wschodniemu sąsiadowi samolotów bojowych MIG-29.

Zachęcamy do zapoznania się również z recenzją książki „Wojna powietrzna a międzynarodowe prawo humanitarne” autorstwa dr Karoliny Mendeckiej. Książka jest dostępna za darmo w .pdf na stronach Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Link tu.

https://server400731.nazwa.pl/obserwatormiedzynarodowy2021/09/01/wojna-powietrzna-a-miedzynarodowe-prawo-humanitarne-recenzja/
Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed