„Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym”: Rozmowa z dr Dominiką Uczkiewicz o polskiej drodze do Norymbergi [PODCAST]

8 maja minęła 78. rocznica zakończenia II wojny światowej. W kontekście czysto prawnym zwieńczeniem wydarzeń wojennych stał się Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze, który osądził niemieckich zbrodniarzy. I choć oficjalnej delegacji polskiej w Norymberdze nie było, to jednak warto podkreślić, że wysiłki polskiego rządu na uchodźctwie oraz polskich prawników w zakresie dokumentacji niemieckich zbrodni, a także dyplomatyczno-polityczne działania w przedmiocie przekonywania aliantów co do konieczności utworzenia międzynarodowego sądu karnego, stanowiły istotny wkład państwa polskiego w urzeczywistnienie idei sprawiedliwości międzynarodowej poprzez utworzenie Trybunału w Norymberdze.

W najnowszym odcinku podcastu o prawie międzynarodowym współprowadzący dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski rozmawiają o polskiej drodze do Norymbergi z dr Dominiką Uczkiewicz, prawniczką i historyczką, adiunktką w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami Instytutu Pileckiego, autorką książki pt.: „ Problem odpowiedzialności karnej za zbrodnie wojenne w pracach rządu polskiego na emigracji (1939–1945)”.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed