W pierwszym odcinku trzeciego sezonu podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym” wspólnie z dr. Łukaszem Adamskim, wicedyrektorem Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, zastanawiamy się nad rolą historii i manipulacji przeszłością dla zachowań państw na arenie międzynarodowej, a także systemu prawa międzynarodowego.
Czy można odnaleźć pewien wspólny mianownik dla agresji sowieckiej przeciwko Polsce z 17 września 1939 roku oraz współczesnej rosyjskiej napaści zbrojnej na Ukrainę na poziomie używanej retoryki, argumentacji oraz modelu wykonania zamierzonego działania? Jak wielką rolę dla Władimira Putina i jego kolejnych ruchów na arenie międzynarodowej odgrywa historia? A może to właśnie prawo międzynarodowe jest zdolne stać się elementem łagodzącym długotrwałe historyczne spore między narodami? Wreszcie, czy i jak wielką rolę dla warsztatu naukowego historyka odgrywa prawo międzynarodowe?
Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w pierwszym odcinku trzeciego sezonu podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym” nagranym w gościnnych progach Folwarku Łękuk na Mazurach. Zapraszamy do wysłuchania!
Dr Łukasz Adamski – doktor historii i politolog specjalizujący się w historii Europy Wschodniej, zwłaszcza w dziejach stosunków polsko-ukraińskich i polsko-rosyjskich oraz polityce zagranicznej i wewnętrznej państw Europy Wschodniej. Od 2022 roku wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego oraz redaktor naczelny AREI. Journal for Central and Eastern European History and Politics. Regularny komentator opiniotwórczych polskich i międzynarodowych mediów.
Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.
Autor zdjęcia wykorzystanego w miniaturze: Aneta Zimoląg
Podcast realizowany jest we współpracy portalu „Obserwator Międzynarodowy” oraz Wydziału Prawa i Administracji UŁ.