Miesiąc oporu Ukrainy wobec bezwzględnej inwazji Rosji

„Dzień 24 marca to równo miesiąc naszego oporu. Bohaterskiego oporu państwa ukraińskiego, narodu ukraińskiego wobec bezwzględnej inwazji Federacji Rosyjskiej” – powiedział Wołodymyr Zełenski w ostatnim przemówieniu o miesiącu wojny o niepodległość przed rosyjskim najeźdźcą. Dziś w Europie odbył się szczyt NATO, Unii Europejskiej i G-7.

Wołodymyr Zełenski / źródło: President Of Ukraine from Україна – Responsibility for war crimes of the Russian military is inevitable – address by the President of Ukraine., PDM-owner, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=116104941

Autor: Alisa Zełenska

Wołodymyr Zełenski zwrócił się dziś do państw członkowskich NATO:

„Tak, to prawda, nie jesteśmy w Sojuszu. Nie ma nas w najsilniejszym zjednoczeniu obronnym świata. Nie jesteśmy jednym z 30 państw pod parasolem wspólnej ochrony. Pod parasolem artykułu 5 Traktatu Waszyngtońskiego. Wydaje się wręcz, że jesteśmy w szarej strefie. Między Zachodem a Rosja. Ale chronimy wszystkie nasze wspólne wartości. I nie obwiniam NATO, chcę być dobrze zrozumiany. To nie wasza wina. To nie wasze rakiety, to nie wasze bomby niszczą nasze miasta. Dziś rano były wybuchły za to rosyjskie bomby fosforowe. Ponownie zabito zarówno dorosłych, jak i dzieci. Chcę tylko, żebyście wiedzieli: Sojusz może jeszcze zapobiec śmierci Ukraińców od rosyjskich ataków, od rosyjskiej okupacji. Dając nam taką broń, której potrzebujemy. Tak, nie jesteśmy w Sojuszu. I nie zgłaszam tych roszczeń. Ale Ukraińcy nigdy nie sądzili, że NATO może się bać działań Rosji. Jestem pewien, że już rozumiecie, że Rosja nie myśli o zatrzymaniu się na Ukrainie. Przeciwko wschodnim członkom NATO. Państwom bałtyckich, Polsce – to na pewno. Czy NATO przestanie o tym myśleć, martwiąc się, jak zareaguje Rosja? Kto może być tego pewien? I czy macie pewność, że artykuł 5 jest w stanie zadziałać?” – zakończył prezydent Ukrainy.

Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrel uważa, że Rosja nie jest jeszcze zainteresowana negocjacjami o zawieszeniu broni w Ukrainie, ponieważ jej armia nie osiągnęła celów wojskowych. Chce przejąć nadbrzeże do granicy z Mołdawią i odizolować Ukrainę od morza. Według Borrela wszystko zostanie rozwiązane w ciągu najbliższych 15 dni

Na koniec szczytu przyjęto wspólne oświadczenie, w którym Rosję wezwano do zakończenia wojny, a Białoruś – do nieuczestniczenia w walkach. Ponadto, Ukrainie obiecano wsparcie polityczne i praktyczne, w tym w zakresie cyberbezpieczeństwa, ochrony przed zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi.

Wojska rosyjskie nadal ostrzeliwują miasta. W nocy Ługańsk został ostrzelany rakietami i prawdopodobnie bombami fosforowymi. Zrzucono również bomby fosforowe w pobliżu Kijowa. Wcześniej informowano o użyciu przez Rosję takiej amunicji w Kramatorsku. Bomby fosforowe są wypełnione samozapalnym fosforem. Ze względu na wysoką temperaturę spalania powoduje ciężkie i bolesne okaleczenia – dlatego ta amunicja jest zabroniona przez Konwencję Genewską.

W ciągu miesiąca wojny na pełną skalę „druga armia świata” nie była w stanie zdobyć żadnego dużego ukraińskiego miasta (nie licząc Chersonia, które Ukraina była zmuszona oddać ze względów strategicznych). Rosjanie próbują przełożyć wojnę na częściowo „przedłużającą się fazę” – uważa doradca szefa Biura Prezydenta Ukrainy i członek grupy negocjacyjnej Mychajło Podolak. „Powodem są zbyt wysokie straty w składzie osobowym i sprzęcie. A także brak jakiegokolwiek znaczącego postępu na wszystkich kierunkach”. W ciągu miesiąca wojny na Ukrainie armia rosyjska straciła około 15 800 żołnierzy, informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

1143 budynki w Charkowie zniszczyły wojska rosyjskie od czasu inwazji na Ukrainę, 998 z nich to domy mieszkalne, poinformował 23 marca burmistrz Charkowa Ihor Terechow. Bojownicy ostrzelali 58 karetek pogotowia, zginęło sześciu lekarzy. Wystrzelili 467 rakiet operacyjno-taktycznych. W obwodzie donieckim z powodu walk 200 tysięcy ludzi nie ma dostępu do wody pitnej. Istnieje zagrożenie, że w najbliższych tygodniach obwód doniecki może być całkowicie odłączony od zaopatrzenia w wodę. W ciągu miesiącu wojna w Ukrainie rosyjscy okupanci pozbawili życia 128 dzieci, z których siedmioro zginęło w ciągu ostatniej doby.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed