„Wojna powietrzna a międzynarodowe prawo humanitarne” [RECENZJA]

Najnowsza pozycja Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego „Wojna powietrzna a międzynarodowe prawo humanitarne” (2021) onieśmiela nawet tych najbardziej wprawionych i odważnych czytelników. Nie tylko objętość książki jest prawdziwie imponująca (niemal 800 stron!), ale przede wszystkim tematyka jest poważna. Trudno oprzeć się wrażeniu, że sam odczyt takiego kompendium wiedzy wymaga co najmniej odpowiedniego przygotowania i prawniczej biegłości. Tymczasem, książka dr. Mateusza Piątkowskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego napisana jest w sposób niezwykle przystępny i z pewnością nie jest zarezerwowana tylko dla zadeklarowanych pasjonatów tej tematyki. Autor chwyta czytelnika za rękę i sprawnie prowadzi przez różne dziedziny prawa, epoki wojny powietrznej i skomplikowane zagadnienia w taki sposób, że ostatecznie wszystko zdaje się być jasne oraz przejrzyste.

Autor: dr Karolina Mendecka

Książka jest niezwykle przekrojowa i kompletna. Może służyć zarówno jako podręcznik na kursie specjalistycznym na studiach, ale jednocześnie jest interesującą powieścią o operacjach lotniczych, bombardowaniach, uzbrojeniu, przełomie technologicznym i zagrożeniach, które nadchodzą. Punktem centralnym rozważań jest oczywiście wojna powietrzna w kontekście międzynarodowego prawa humanitarnego, ale nie brakuje rozmyślań o istocie konfliktu zbrojnego i znaczeniu lotnictwa wojskowego w dzisiejszym świecie. Oczywiście, przede wszystkim jest to pozycja z zakresu prawa i bez wątpienia stanowi ważne i cenne dla nauki polskiej wypełnienie luki w doktrynie prawa międzynarodowego humanitarnego. Jednakże z uwagi na jej interdyscyplinarny charakter, omawiana pozycja z powodzeniem pełni funkcję interesującego opracowania dla czytelników niezwiązanych z prawem. Szczególną uwagę zwracam na niezwykle wciągające fragmenty np. w Rozdziale III, gdzie omawiane są przykłady incydentów zbrojnych (takie jak wojna w Kaszmirze czy konflikt w Syrii) czy omówienie szerzej nieznanych faktów dotyczących byłej Jugosławii w kontekście atakowania ludności cywilnej (Rozdział VIII poświęcony orzecznictwu międzynarodowemu).

Warto podkreślić nie tylko to, co książka zawiera, ale też czego w niej nie ma. Pozycja pozbawiona jest uproszczeń, pochopnych założeń i schematów myślowych, w które tak łatwo przecież wpaść pisząc o wojnie i walce powietrznej. Na marginesie trzeba jednak też podkreślić, że brakuje rozbudowanej analizy ekologicznych aspektów wojny powietrznej, a przecież środowisko naturalne to kolejna ofiara konfliktów zbrojnych, na co od lat wskazują organizacje międzynarodowe. Żałuję też, że autor w dużej mierze pominął w swojej analizie dogmatycznej historię i perspektywę kobiet, które stanowią istotną część każdego konfliktu i każdej wojny.

Pomimo tych niewielkich uwag, jest to prawdziwa opowieść nie tylko o zmieniającym się prawie, ale o zmieniającym się świecie i o postępie technologicznym oraz związanym z tym zagrożeniom. Autor nie unika trudnych tematów, wręcz przeciwnie – stawia czoła nawet najbardziej skomplikowanym zagadnieniom. Mateusz Piątkowski ukazuje czytelnikom perspektywę ludności cywilnej oraz nie uchyla się od omawiania zagadnień dotyczących przestrzegania praw człowieka. Bez wątpienia jednak najciekawsze i najważniejsze – zwłaszcza w dzisiejszych czasach – są rozważania dotyczące rozwoju technologicznego w lotnictwie wojskowym, a przede wszystkim bezzałogowość i autonomiczne systemy uzbrojenia. Te dociekania i spostrzeżenia sprawiają, że „Wojna powietrzna a międzynarodowe prawo humanitarne” to prawdziwy must-read.

Omawiana książka wyróżnia się na tle innych i nie można obok niej przejść obojętnie. Przyczynia się do tego również bardzo dobry styl literacki, który sprawia, że pozycję czyta się łatwo i przyjemnie. Ponadto, autor jest bez wątpienia specjalistą z zakresu wojny powietrznej, do którego można mieć zaufanie. Przede wszystkim jednak autor jest nie tylko znawcą, ale i prawdziwym entuzjastą tej tematyki, a to wyjątkowa przyjemność czytać książki pisane z prawdziwej pasji. Jestem pewna, że jeszcze nie raz jeszcze zaskoczy swoich czytelników.

Myślę, że książka Mateusza Piątkowskiego to obowiązkowy element na półce nie tylko każdego prawnika, ale i humanisty, który jest zainteresowany zmieniającym się światem, którego niezmiennym elementem – niestety – są i będą wojny powietrzne.

  • Tytuł: Wojna powietrzna a międzynarodowe prawo humanitarne
  • Autor: Mateusz Piątkowski
  • Liczba stron: 802
  • Rok wydania: 2021
  • ISBN: 978-83-8142-942-9
  • e-ISBN: 978-83-8220-111-6
  • Więcej informacji o książce na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego
Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.