„Gen niepodległości”. 105. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Miło nam poinformować, że dr Barbara Jundo-Kaliszewska z redakcji OM i WSMiP UŁ jest prowadzącą program w ramach projektu „Gen Niepodległości”. Odpowiedzi na pytanie, czym jest tytułowy „gen niepodległości” poszukuje poprzez rozmowy z wybitnymi historykami, kulturoznawcami, genetykami oraz ekspertami od energetyki. Zapraszamy do oglądania!

Dr Barbara Jundo-Kaliszewska w rozmowie z prof. Martą Sikorską

A niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym” – mówił Józef Piłsudski, jeden z ojców polskiej niepodległości. 10 listopada 1918 roku, gdy wrócił z więzienia w Magdeburgu do Warszawy, w mieście buzowało. Na ulicach dochodziło do starć z Niemcami okupującymi miasto, a także z przedstawicielami różnych środowisk (m.in. socjalistów czy komunistów).

Piłsudski przemawiał do tłumów z balkonu. Tego dnia rozpoczęło się rozbrajanie żołnierzy niemieckich. Oddali swój sprzęt, broń i lokomotywy. Miasto wróciło do Polski, a Polska odzyskała niepodległość.

11 listopada obchodzimy kolejną, już 105. rocznicę odzyskania wolności. Choć wtedy, dla naszych przodów, data ta nie była jednoznaczna. Był to pewien proces, który doprowadził do powstania II Rzeczypospolitej. Nie udałoby się to jednak, gdyby nie gen niepodległości. Czym jest ten gen? Dlaczego nasi przodkowie byli gotowi zapłacić najwyższą cenę, by flaga biało-czerwona znów wisiała na ulicach i budynkach?

Odpowiedzi na to pytanie szukamy w rozmowach z historykami, genetykami i kulturoznawcami. Jedno jest pewne. Bez genu niepodległości nie byłoby dzisiaj wolnej Polski.

Źródło: materiał organizatora

Rozmowa z prof. Martą Sikorską. Niepodległość to… kobieta. Profesor Marta Sikorska, biografka Aleksandry Piłsudskiej – żony Marszałka – przekonuje, że jednym z najistotniejszy czynników dla Polskiej niepodległości było zaangażowanie kobiet.

Rozmowa z dr. Mikołajem Mirowskim. Teatr przez lata był komentatorem rzeczywistości politycznej i społecznej, która działa się tu i teraz – mówi dr Mikołaj Mirowski, dziennikarz kulturalny. Teatr pod zaborami był ważnym ośrodkiem krzewienia polskości.

Rozmowa z prof. Tomaszem Grzybowskim. Czy istnieje gen determinujący naszą polskość? Profesor Tomasz Grzybowski, genetyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wyjaśnia, że tak. – Istnieje pewna odrębność populacji polskiej od innych populacji – tłumaczy.

Rozmowa z Wojciechem Szatkowskim. Zakopane stało się dla Polaków enklawą wolności – opowiada Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Rozmowa z Marcinem Popkiewiczem. Niepodległość to także niezależność energetyczna. Marcin Popkiewicz, polski dziennikarz naukowy i popularyzator nauki, przekonuje, że – przenosząc się ponad sto lat wstecz – prąd spowodował zupełnie inną jakość życia.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.