Dr Tomasz Lachowski dla „Podróży bez paszportu”: czy da się Putina ukarać za jego brutalne zbrodnie?

W dzisiejszym odcinku #podcast Podróż bez Paszportu red. nacz. OM, dr Tomasz Lachowski z WPiA UŁ, opowiedział o zbrodniach dokonywanych przez reżim putinowską Rosją w Ukrainie i możliwościach ich osądzenia na gruncie prawa międzynarodowego, w tym w szczególności przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

Warto podkreślić, że nie tylko na zbrodnie obserwowane w Charkowie są przykładem na niszczenie narodu ukraińskiego (co już mocno zbliża analizę w kierunku zbrodni ludobójstwa, zwłaszcza w kontekście actus reus tej zbrodni) – także w Kijowie, Chersoniu, miastcha Donbasu i wielu innych miejsc zamieszkałych przez ludność cywilną.

W sensie prawnomiędzynarodowej możliwości osądzenia wskazanych zbrodni warto wspomnieć także o dzisiejszej inicjatywie władz Ukrainy (pomysł wyszedł z Ministerstwa Obrony Narodowej) powołania specjalnego trybunału wojskowego w Charkowie. Trudno teraz o szczegóły, ale jak rozumiem ukraińskie władze dążyć będą do utworzenia trybunału hybrydowego (krajowo-międzynarodowego). Zapraszamy do wysłuchania!

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed