Rośnie liczba ofiar po rosyjskim ostrzale rakietowym Winnicy

Już 141 dni Ukraina konfrontuje się z inwazją Rosji na pełną skalę. Armia Federacji Rosyjskiej kontynuuje chaotyczny ostrzał ukraińskich miast, m.in. ostrzelano Zaporoże, Dniepr, Charków, Mikołajów. Szokiem dla wszystkim było dziś jednak ostrzelanie Winnicy, miasta położonego w centralnej Ukrainie.

Centrum Winnicy po rosyjskim ostrzale rakietowym / fot. https://www.facebook.com/photo/?fbid=421076763391712&set=a.290275169805206

Autor: Alisa Zełenska

W wyniku przedpołudniowego rosyjskiego uderzenia w centrum miasta zginęły przynajmniej 23 osoby, w tym troje dzieci. Około 90 innych zwróciło się o pomoc do placówek medycznych, część z nich jest w ciężkim stanie. Nawiasem mówiąc, uderzenie w Winnicę zostało zadane podczas międzynarodowej konferencji w Hadze, poświęconej prawnej odpowiedzialności Federacji Rosyjskiej za zbrodnie w Ukrainie.

Również dziś rano został ostrzelany Mikołajów, zresztą nie po raz pierwszy. Rosjanie trafili w hotel w centrum miasta, uszkodzili budynek centrum handlowo-rozrywkowego, dwie placówki oświatowe i inne obiekty socjalne. Według Obwodowej Administracji Państwowej okupanci wystrzelili w miasto 9 pocisków.

Ponadto, dzisiaj ratownicy zakończyli demontaż zrujnowanego pięciupiętrowego domu w miejscowości Czasiw Jar w obwodzie donieckim, który 9 lipca został ostrzelany rakietami przez rosyjskich najeźdźców. Spod gruzów wydobyto 48 ciał. Akcja poszukiwawcza trwała 5 dni, sprowadzono do niej 323 ratowników i 9 sztuk sprzętu. Ratownicy zdemontowali około 525 ton zniszczonych elementów budynku.

Na terytorium obwodu chersońskiego trwają walki, coraz więcej osiedli jest na skraju zniszczenia. Z każdym dniem od wybuchów i ostrzałów cierpi coraz więcej cywilów, na minach wysadzane jest bydło, niszczona jest ocalała wcześniej infrastruktura, płoną pola z pszenicą i lasy. Mieszkańcy społeczności graniczących z obwodem dniepropietrowskim odnotowują wzrost sprzętu i liczby wojskowych Federacji Rosyjskiej. W takiej rzeczywistości żyją dziś ludzie w Ukrainie. Z każdym dniem pamięć Ukraińców zamienia się w bezlitosny licznik tragedii.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed