Timothy Snyder o roli Niemiec w wojnie rosyjsko-ukraińskiej

Amerykański historyk Timothy Snyder udzielił długiego wywiadu czołowemu niemieckiemu tygodnikowi Der Spiegel. Wywiad poświęcony jest rosyjskiej wojnie w Ukrainie, a konkretnie roli Niemiec w niej. Snyder zauważył, że Putin obrał dość skuteczną taktykę wobec Berlina, stale przypominając Niemcom o ich roli w II wojnie światowej. Mówi, że jeśli teraz wezmą udział w wojnie, to w rzeczywistości powtórzą haniebne zachowanie nazistów, podczas gdy w rzeczywistości to Rosja zachowuje się jak III Rzesza w II wojnie światowej. Ukraina zaś, tak wtedy, jak i teraz, jest ofiarą, która płaci jedną z najwyższych cen za zwycięstwo. Podczas II wojny światowej jej ludność cierpiała z powodu wojny znacznie bardziej niż ludność Rosji.

Timothy Snyder / fot. Bundestagsfraktion Bündnis 90/Die Grünen – Timothy Snyder, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61232711

Autor: Alisa Zełenska

Jednak Niemcy dopiero zaczynają zdawać sobie z tego sprawę, poświęcając czas i energię na publiczną dyskusję. Również Niemcy nie doszły jeszcze do momentu, w którym Berlin musi odpokutować za przeszłość nie tyle wobec Rosji, co wobec Ukrainy, którą Rzesza całkowicie okupowała. „Olaf Scholz (na początku inwazji na pełną skalę) słusznie powiedział, że Niemcy są w okresie zeitenweide, zmiany paradygmatu. Niestety, nie zostało to poparte czynami. W rzeczywistości to Berlin powinien był być wiodącym dostawcą broni dla Ukrainy, a nie Stany Zjednoczone” – mówi Snyder. Tu odnosi się do słów Scholza, że Unia Europejska jest podmiotem geopolitycznym i jednym ze światowych ośrodków wpływu. Niemcy, jako najpotężniejsza gospodarka UE, stanowią rdzeń tego podmiotu. „Byłoby bardzo smutne, gdyby to nowe supermocarstwo przegrało swoją pierwszą wojnę” – podsumowuje Snyder.

Niemiecki rząd powinien przyspieszyć dostawy amunicji dla Ukrainy, powiedział w wywiadzie dla „Bilda” minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Według niego niemieckie firmy obronne są gotowe dostarczyć amunicję ukraińskiemu wojsku, ale opóźnienie jest obecnie na szczeblu rządowym. „Myślę, że Niemcy naprawdę mogłyby bardziej pomóc z amunicją. Z amunicją do artylerii. Usiedliśmy z przedstawicielami Ukrainy i niemieckiego przemysłu zbrojeniowego, a niemiecki przemysł w mojej obecności zażądał od niemieckiego rządu jednej rzeczy: podpisanych umów. My jesteśmy gotowi do dostaw. Problem jest więc po stronie rządu – powiedział. Kraj musi przyjąć odpowiedzialność międzynarodową, która odpowiada jego wadze, być gotowym zrobić więcej dla bezpieczeństwa, które inni zapewniali mu przez dziesięciolecia. Aby być wiarygodnym partnerem w UE i NATO, Niemcy muszą reagować szybciej, bardziej zdecydowanie i na większą skalę.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.