Kijów. Miasto z historią

Każdego roku, w ostatnią niedzielę maja, obchodzony jest Dzień stolicy, „serca” Ukrainy – Kijowa. Według rozpowszechnionej teorii historyków, pierwsza wzmianka o Kijowie pojawiła się w kronice w 882 roku. Dlatego też, zgodnie z tą teorią, w 2023 roku miasto będzie miało 1541 lat. Jedna z najbardziej znanych dziś legend, opisana w Opowieści minionych lat, głosi, że założycielami Kijowa są trzej bracia ze słowiańskiego plemienia Polaków – Kij, Szczek i Choryw – oraz ich siostra Łybida. Początkowo każdy z braci założył własną fortyfikację w górach kijowskich. Jednak zgodnie z ówczesnym systemem patriarchalnym, to najstarszy brat był związany ze wszystkimi osiągnięciami. Dlatego książęta postanowili się zjednoczyć: miasto na wzgórzach Dniepru zostało nazwane imieniem najstarszego brata, Kija, a góry i rzeka, która płynęła w pobliżu, zostały nazwane na cześć pozostałych.

Cerkiew Świętego Andrzeja w Kijowie / fot. Yuriy Kolodin з англійська Вікіпедія, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35874740

Autor: Alisa Zełenska

Współczesna historia Dnia Kijowa rozpoczyna się w 1982 roku, kiedy to w ostatni weekend miesiąca, 28-29 maja, odbyły się wielkie obchody 1500-lecia miasta. Świadkowie zauważyli bezprecedensowy entuzjazm i jedność mieszkańców Kijowa. Sukces obchodów sprawił, że władze Kijowa zainicjowały ustanowienie i obchody święta w kolejnych latach. Warto zauważyć, że w byłym ZSRR nie było takiego święta.

Na cześć swoich urodzin stolica została dziś „przywitana” przez okupujących ją sąsiadów. W nocy 28 maja rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę co najmniej 54 dronami kamikadze Shahed-136/131. Rosjanie przeprowadzili atak w kilku falach, a nalot trwał ponad 5 godzin. Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że jest to rekordowa liczba. Obronie powietrznej udało się zestrzelić 52 drony wystrzelone przez wroga z obwodu briańskiego i terytorium Krasnodaru. Celem ataku była infrastruktura krytyczna w regionach centralnych, w szczególności w Kijowie i Żytomierzu. Według wstępnych informacji, spadające odłamki spowodowały ofiary i zniszczenia w różnych dzielnicach Kijowa.

„Czternasty atak lotniczy na stolicę od początku maja! Dziś wróg postanowił pogratulować mieszkańcom Kijowa z okazji Dnia Kijowa za pomocą swoich śmiercionośnych samolotów bezzałogowych. Wstępnie był to najbardziej zmasowany atak dronów na stolicę od początku inwazji na pełną skalę, a mianowicie za pomocą amunicji zaporowej Shahed” – powiedział szef Kijowskiej Administracji Wojskowej Serhij Popko.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.