Dr Barbara Jundo-Kaliszewska: Litwa na arenie międzynarodowej – mały kraj o wielkich ambicjach [PODCAST]

Litwa – małe państwo, które zawsze pozostawało w awangardzie. Litwini jako pierwsi w ZSRR sprzeciwili się sowieckiemu kolosowi deklarując restytucję niepodległości Litwy 11 marca 1990 r. Rok 2024 to z kolei czas ważnych rocznic dla Litwy – 20-lecie obecności w UE i NATO, organizacja szczytu Inicjatywy Trójmorza oraz 30-lecie polsko-litewskiego traktatu o przyjaźni i dobrosąsiedztwie.

W 2021 r. Litwa zgodziła się na otwarcie w Wilnie Biura Przedstawicielstwa Tajwanu, czym naraziła się na niechęć Pekinu, a po 24 lutego 2022 roku jako pierwsze państwo złożyło wniosek do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, aby ten ścigał rosyjskie zbrodnie w Ukrainie.

O historyczno-politycznym kontekście tak odważnych decyzji państwa litewskiego na arenie międzynarodowej porozmawialiśmy z dr Barbarą Jundo-Kaliszewską, historyczką i politolożką z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, ekspertką ds. Litwy i relacji polsko-litewskich. Redaktorka portalu Obserwator Międzynarodowy. Autorka książki „Zakładnicy historii. Mniejszość polska w postradzieckiej Litwie”. Warto dodać, że rozmowa odbyła się w przeddzień litewskiego Dnia Obrońców Wolności, który jest upamiętnieniem masakry pod wieżą telewizyjną w Wilnie z 13 stycznia 1991 r., kiedy kilkanaście osób zginęło z rąk armii sowieckiej.

Zapraszamy do wysłuchania!

Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.

Podcast realizowany jest we współpracy portalu „Obserwator Międzynarodowy” oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed