Prof. Ryszard Machnikowski: Śmierć Abu Bakr al-Baghdadiego odgrywa ważną rolę także dla wewnętrznego porządku w USA [KOMENTARZ, WIDEO]

Lider dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakr al-Baghdadi został zabity w operacji sił USA w północno-zachodniej Syrii – ogłosił niedawno prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Dodał, że terrorysta był „chorym i zdemoralizowanm człowiekiem i teraz go nie ma”. Wieczorem dowódca Syryjskich Sił Demokratycznych poinformował, że w kolejnym ataku zginął rzecznik tzw. Państwa Islamskiego.

– Śmierć Abu Bakr al-Baghdadiego odgrywa ważną rolę nie tylko dla samej organizacji, której był przywódcą, ale także dla wewnętrznego porządku w Stanach Zjednoczonych. Z tego względu, że prezydent Trump znajdował się w czasie, w którym doszło do rajdu na miejsca w których przebywał al-Bagdadi w bardzo trudnej sytuacji. Podjął decyzję o wycofaniu sił w Syrii Północnej za co był bardzo mocno krytykowany – tłumaczy prof. Ryszard Machnikowski, specjalista ds. terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. 

Prof. Ryszard Machnikowski – ekspert Zewnętrzny Narodowego Programu Forecast Polska 2020, ekspert Zagraniczny Security and Defense Research Team na Conseil Superieur de la Formation et de la Recherche Strategique w Paryżu, członek Conseil Scientifique studiów magisterskich w zakresie kryminologii w Conservatoire National des Arts et Métiers w Paryżu, członek Rady Konsultacyjnej projektu the Countering Lone Actor Terrorism (CLAT), koordynowanego przez Institute for Strategic Dialogue w Londynie.

Źródło: Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed