Czy NATO nas obroni? Rola art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego: obietnica czy obowiązek? [PODCAST]

12 marca 1999 roku Polska stała się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. 25 lat w NATO – najpotężniejszym sojuszu obronnym świata – oraz realne zagrożenie płynące niezmiennie ze wschodu, to dobry czas na refleksję, jaka jest w istocie natura zobowiązań Traktatu Północnoatlantyckiego. Czy art. 5 to żelazne zobowiązanie w czasie napaści zbrojnej przeciwnika odzwierciedlający zasadę „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”?

W najnowszym odcinku podcastu zastanawiamy się ponadto nad różnicą pomiędzy zobowiązaniami prawnymi a zobowiązaniami politycznymi. Czy zawierane przez Kijów porozumienia o bezpieczeństwie z państwami G7 – mające stanowić pewną protezę w sytuacji braku członkostwa Ukrainy w NATO – nie są przypadkiem „powtórką z rozrywki” papierowych zobowiązań z Memorandum Budapesztańskiego z 1994 roku? Wreszcie, pochylamy się nad problemem oceny wypowiedzi przywódców politycznych pod kątem tworzenia nowych zobowiązań. Czy deklaracja prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, „niewykluczającego obecności wojsk NATO na terytorium Ukrainy”, to tylko czysta gra polityczna, czy coś więcej?

Zapraszamy do wysłuchania!

Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.

Podcast realizowany jest we współpracy portalu „Obserwator Międzynarodowy” oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed