Wielka Brytania przekazuje suwerenność nad położonymi na Oceanie Indyjskim Wyspami Czagos Mauritiusowi. Tym samym wieloletnia polityczna saga nad „ostatnią brytyjską kolonią” i batalia prawna w ONZ, jak i przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze dobiega końca. Finał tej historii mógł być jednak inny.
25 lutego 2019 roku MTS wydał opinię doradczą, w której stwierdził, że proces oddzielenia Wysp Czagos od Mauritiusu przez Wielką Brytanię w procesie dekolonizacji w latach 60. XX wieku był nielegalny, a Zjednoczone Królestwo powinno zakończyć stan ciągłego naruszania prawa międzynarodowego. Początkowo Londyn z wielkim dystansem odnosił się do konkluzji haskiego Trybunału. Jak wielką rolę w zmianie podejścia Wielkiej Brytanii odegrała rosyjska agresja przeciwko Ukrainie? Jak duże znaczenie mają Wyspy Czagos w ujęciu geostrategicznym, w tym przede wszystkim największa z wysp – Diego Garcia – na której znajduje się amerykańska baza wojskowa? Czy zgoda Londynu na oddanie archipelagu Mauritiusowi spowoduje, że wysiedleni w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia rdzenni mieszkańcy powrócą do swojej ojczyzny? Wreszcie, czy omawiana sprawa to wielki triumf prawa międzynarodowego, czy wyłącznie jednak sprzyjające okoliczności i „geopolityczne okienko”, które otworzyło się we właściwym czasie?
Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w kolejnym odcinku podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym”.
Zapraszamy do wysłuchania!
Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.
Podcast realizowany jest we współpracy portalu „Obserwator Międzynarodowy” oraz Wydziału Prawa i Administracji UŁ.