Bezzałogowce FlyEye w Wojskach Obrony Terytorialnej

W październiku 2019 zakończyło się pierwsze szkolenie dla kandydatów na operatorów bezzałogowego systemu obserwacyjnego FLYEYE.

Sprzęt trafił do Wojsk Obrony Terytorialnej po podpisaniu przez Inspektorat Uzbrojenia MON umowy na dostawę zmodernizowanych zestawów FLYEYE; na wyposażeniu 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej znajduje się obecnie zestaw złożony z czterech platform powietrznych; bezzałogowce mają od 2020 roku rozszerzyć kompetencje WOT w zakresie zarządzania kryzysowego.

„Terytorialsi” znani są z angażowania się w liczne akcje poszukiwawcze i wspierania lokalnych społeczności; sprawdzony w boju system FLYEYE, zaprojektowany do prowadzenia rozpoznania i zbierania informacji, ma precyzyjnie namierzyć cel w misjach obserwacyjnych tam, gdzie tradycyjne metody zawodzą.

Łatwość montażu, gotowość do startu w niecałe 10 minut oraz start poprzez wypuszczenie z ręki sprawia, że FLYEYE doskonale sprawdza się na trudno dostępnych terenach, w najbardziej ekstremalnych warunkach. Obraz z kamery i dane o lokalizacji celu są przekazywane do stacji kierowania i kontroli w czasie rzeczywistym, co pozwala na błyskawiczną lokalizację poszukiwanego obiektu.

Przez kilka miesięcy żołnierze z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pod okiem doświadczonych instruktorów Grupy WB, uczyli się obsługi FLYEYE, techniki wyrzutu płatowca „z ręki”, planowania lotu, sterowania i nawigacji, oraz analizy obrazu z kamery zamontowanej na BSP. Pierwsze loty odbyły się na terenie  Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, a ćwiczenia praktyczne poprzedzone były kursem teoretycznym.

Bezzałogowe Systemy Powietrzne FLYEYE idealnie wpisują się w misję Wojsk Obrony Terytorialnej jaką jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. Ppłk Marek Pietrzak z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej podkreśla korzyści z wykorzystania systemów FLYEYE w co najmniej dwóch rodzajach zadań jakie do tej pory wykonywały formacje Obrony Terytorialnej.

„Pierwszym są zadania poszukiwawcze, prowadzimy je od 2018 roku, tylko w tym roku policja wnioskowała o nasze wsparcie już kilkanaście razy. Użycie bezzałogowców rozpoznawczych może zastąpić setki żołnierzy w terenie, działania mogą być prowadzone również  w nocy, FLYEYE są więc znakomitym narzędziem w tym zakresie.” – podkreśla rzecznik prasowy WOT

Zdjęcie DWOT

„Kolejnym obszarem są zadania kryzysowe, za nami już pierwszy test w maju i czerwcu tego roku. Najpierw Lubelszczyzna ze skutkami huraganu, potem powódź na południu kraju, potem znów Lubelszczyzna z obfitymi opadami. Podczas takich działań wykorzystanie BSP zapewnia nam monitorowanie sytuacji w przypadku np. narastania fali powodziowej, a także umożliwia praktycznie w czasie rzeczywistym ocenę działań i przyspiesza proces decyzyjny, a to może decydować o ludzkim życiu.” – dodaje ppłk Marek Pietrzak

 „FLYEYE to kolejny po amunicji krążącej WARMATE bezzałogowiec, który posłuży żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej w wykonywaniu misji. Cieszę się, że po raz kolejny nasze technologie trafiają do Wojska, tym razem wspierając działania zarządzania kryzysowego oraz misje ratunkowe  i poszukiwawcze” – powiedział po zakończonym szkoleniu Dawid Bielecki – Członek Zarządu gliwickiej spółki Flytronic, należącej do Grupy WB – producenta systemu.

Zaprojektowany przez polskich inżynierów z Grupy WB bezzałogowy system powietrzny FlyEye, jest obecnie jednym z nielicznych tego typu systemów zdolnych do prowadzenia działań w warunkach klasycznego konfliktu zbrojnego. Oprócz polskiej armii znajduje się również na wyposażeniu Sił Zbrojnych Ukrainy.

Źródło: Informacja własna OM.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.