O „Ostatniej kolonii” Philippe’a Sandsa rozmawiają prof. Ireneusz C. Kamiński i dr Tomasz Lachowski [WIDEO]

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy red. nacz. OM, dr. Tomasza Lachowskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, z prof. Ireneuszem Cezarym Kamińskim z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz PAN na temat najnowszej książki autorstwa prof. Philippe’a Sandsa pt.: „Ostatnia kolonia. Jednostka przeciw imperium” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Książka prof. Sandsa traktuje o tragedii mieszkańców Wysp Czagos – archipelagu pośród Oceanu Indyjskiego, prawnie części państwa Mauritius – opisując ją poprzez twarde geopolityczne interesy Wielkiej Brytanii, demony kolonializmu, a także amerykańską inwazję na Irak w 2003 roku. Prof. Sands przybliża również ciemniejszą stronę prac sądów międzynarodowych (a raczej poszczególnych sędziów), na czele z Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze. W kontekście ostatniej uwagi – nie mogło nie paść pytanie skierowane do prof. Kamińskiego – autora „skargi katyńskiej” do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – o jego refleksję w przedmiocie rozkładu głosów w Wielkiej Izbie ETPC w rzeczonej „sprawie katyńskiej”. To już dziesięć lat od tamtego wyroku, w którym sędzia ukraińska głosowała na korzyść Federacji Rosyjskiej…

Zapraszamy również do lektury recenzji „Ostatniej kolonii”, którą przygotował dr Mateusz Piątkowski.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.