Po ponad sześciu miesiącach blokowania pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy, Izba Reprezentantów USA (jedna z izb Kongresu, w której Republikanie mają większość) w końcu zatwierdziła bardzo potrzebny pakiet legislacyjny o wartości ponad 60 miliardów dolarów. W głosowaniu oddano 311 głosów „za” na 218 wymaganych. Przeciw było 112 deputowanych.
Autor: Alisa Zełenska
Przez wiele miesięcy Ukraińcy byli w zawieszeniu: amerykańscy politycy, pogrążeni w swoich kampaniach wyborczych, blokowali proces udzielania pomocy naszemu krajowi, która jest niezbędna w konfrontacji z rosyjskim agresorem. USA zablokowały pakiet pomocowy dla Ukrainy na początku października 2023 roku. Przez pewien czas USA mogły zapewnić Ukrainie niewielkie wsparcie wojskowe. Ale wiosną stało się jasne, że bez amerykańskich pieniędzy i broni Kijów znalazł się w krytycznej sytuacji, a na froncie pojawił się ogromny deficyt. Ostatecznie, po długich negocjacjach (nawet brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron odwiedził Trumpa na rozmowy) i po potężnym ataku irańskiego drona na Izrael 14 kwietnia, sprawa ruszyła do przodu. 15 kwietnia, spiker Mike Johnson, znany ze swojego zaangażowania na rzecz Izraela, zaproponował podzielenie jednej ustawy na cztery części i głosowanie nad nimi oddzielnie, choć jako jeden pakiet pomocowy. Pozwoliło to różnym grupom Republikanów i Demokratów poprzeć kwestie, które są im bliższe, a tym samym osiągnąć ogólnie pozytywny wynik. Dokument zapewnia ponad 60 miliardów dolarów dla Ukrainy, 14 miliardów dolarów dla Izraela i 4,83 miliarda dolarów na wsparcie partnerów w regionie Indo-Pacyfiku, w tym Tajwanu, oraz na powstrzymanie chińskiej agresji. Zapewniłby również 9,15 miliarda dolarów na pomoc humanitarną dla ludności cywilnej w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu, na Ukrainie i w innych strefach konfliktu na całym świecie. Ustawa trafi teraz do Senatu. Następnie ustawa zostanie podpisana przez prezydenta Joe Bidena.
Prezydent USA Joe Biden podziękował Izbie Reprezentantów za przyjęcie ustawy i wezwał Senat do „szybkiego przesłania pakietu na jego biurko”. Zostało to stwierdzone w oświadczeniu Białego Domu. „Wzywam Senat do szybkiego przesłania tego pakietu na moje biurko, abym mógł go podpisać i szybko wysłać broń i sprzęt na Ukrainę, aby zaspokoić jej pilne potrzeby na polu bitwy” – napisał Biden. Stwierdził również, że Izba Reprezentantów zagłosowała dziś za wzmocnieniem amerykańskich interesów bezpieczeństwa narodowego i „wysłaniem jasnego przesłania o sile amerykańskiego przywództwa na arenie światowej”.
Ponadto premier Kanady Justin Trudeau i prezydent Polski Andrzej Duda omówili również dalszą pomoc dla Ukrainy, zgodnie z sobotnim oświadczeniem służb prasowych rządu kanadyjskiego. Przywódcy spotkali się w bazie Kanadyjskich Sił Zbrojnych w Esquimalt. Strony „potwierdziły swoje stałe wsparcie dla Ukrainy” i omówiły możliwości dalszej pomocy dla Kijowa.
Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie