MTS – sąd światowy, ale czy zdolny do rozwiązywania światowych problemów? [PODCAST]

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS), trybunał ONZ z siedzibą w Hadze, nazywany jest nieraz sądem światowym. W ostatnich latach przybywa państw, które korzystają z MTS, a najnowsze postępowania w sprawach Ukraina przeciwko Federacji Rosyjskiej oraz Republika Południowej Afryki przeciwko Izraelowi – obydwie na podstawie Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku – oprócz wymiaru stricte prawnego niosą za sobą silny ładunek polityczny oraz emocjonalny.

O specyfice systemu sądownictwa międzynarodowego, a także o aktywności MTS w zakresie wydawania wyroków czy opinii doradczych, przyczynach niewykonywania wiążących wyroków przez niektóre państwa oraz polskiej (nie)obecności w MTS rozmawiamy w najnowszym odcinku naszego podcastu z prof. Joanną Połatyńską.

Dr hab. Joanna Połatyńska, prof. UŁ jest prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz profesorem w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych WPiA UŁ. Autorka licznych publikacji, m.in. monografii: „Słuszność (equity) w orzecznictwie sądów i trybunałów międzynarodowych” (2013).

Zapraszamy do wysłuchania!

Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.

Podcast realizowany jest we współpracy portalu „Obserwator Międzynarodowy” oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.