Rule-based order – czy jest to porządek, który ma zastąpić prawo międzynarodowe? O co chodzi w sformułowaniu, które coraz częściej pojawia się w wypowiedziach przywódców poszczególnych państw, na czele z prezydentem USA? I dlaczego – paradoksalnie – prawa międzynarodowego w jego klasycznej postaci „bronią” dziś przywódcy Chin oraz Rosji? Dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski zapraszają do wysłuchania ostatniego odcinka drugiego sezonu podcastu o prawie międzynarodowym, którego gośćmi byli: dr Ernest Wyciszkiewicz, dyrektor Centrum Mieroszewskiego, oraz Rafał Tarnogórski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Czy prawo międzynarodowe to produkt wyłącznie liberalnej myśli stosunków międzynarodowych? Jak zatem patrzą na prawo międzynarodowe realiści, a jak konstruktywiści? W czasach szczególnej popularności tzw. dyskursu geopolitycznego (zwłaszcza w Internecie) prawo międzynarodowe w praktyce w ogóle w nim nie występuje. Jeżeli ład światowy oparty o prawo międzynarodowe nie ma w istocie ani żandarma, ani sędziego, nie ma też jasno zdefiniowanego prawodawcy, to co wpływa, że jest ono przestrzegane w jakimś stopniu? Czy można mówić, że jest w ogóle efektywne? Wreszcie, czy Globalny Szczyt Pokojowy zorganizowany w połowie czerwca w Szwajcarii przez ukraińską dyplomację jest sygnałem, że znajdujemy się w przededniu nowego otwarcia w stosunkach międzynarodowych?
Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w finałowym odcinku drugiego sezonu podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym” nagranym w gościnnych progach Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego w Warszawie. Zapraszamy do wysłuchania!
Dr Ernest Wyciszkiewicz – dyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego, politolog. Autor wielu opracowań analitycznych, ekspertyz i artykułów z zakresu polityki energetycznej Federacji Rosyjskiej i Unii Europejskiej, relacji Unia Europejska-Rosja, polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej i międzynarodowych negocjacji klimatycznych, a także sankcji.
Rafał Tarnogórski – analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, prawnik. Redaktor prowadzący „Biuletynu PISM” i „Komentarzy PISM”, a także przedstawiciel PISM w Zespole ds. Międzynarodowego Prawa Humanitarnego.
Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.
Autor zdjęcia wykorzystanego w miniaturze: Maciej Siennicki (Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego)
Podcast realizowany jest we współpracy portalu „Obserwator Międzynarodowy” oraz Wydziału Prawa i Administracji UŁ.