W kolejnym odcinku trzeciego sezonu podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym” jego twórcy wspólnie z dr. Szymonem Zarębą, koordynatorem programu Sprawy Globalne w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz adiunktem w Instytucie Nauk Prawnych PAN, zastanawiają się jak niedawny wybór Donalda Trumpa na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych wpłynie na postrzeganie zobowiązań międzynarodowych USA przez nową administrację m.in. w obszarze bezpieczeństwa, w tym rozbrojenia, oraz spraw klimatycznych.
Co dalej z obecnością USA w systemie Porozumienia Paryskiego oraz Konwencji Ramowej ONZ w sprawie zmian klimatu? Czy Stany Zjednoczone zdecydują się przystąpić do negocjowanego w chwili obecnej traktatu antypandemicznego, zwłaszcza mając na względzie postać zapowiadanego nowego sekretarza zdrowia, Roberta Kennedy’ego Jr., zaciekłego antyszczepionkowca? Czy Waszyngton przedłuży dwustronną umowę New Start wygasającą w 2026 roku, na podstawie której USA i Rosja zobowiązały się ograniczyć liczbę swoich głowic nuklearnych? Co z innymi umowy tworzącymi reżimy rozbrojeniowe? Czy ONZ może obawiać się o swoje funkcjonowanie, jeśli Trump spełni swoje zapowiedzi o znacznym ograniczeniu finansowania organizacji? Wreszcie – co z podejściem USA do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, w szczególności kontekście niedawnej decyzji MTK o wydania nakazu aresztowania m.in. wobec urzędującego premiera Izraela Binjamina Netanjahu?
Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w czwartym odcinku trzeciego sezonu podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym”. Zapraszamy do wysłuchania!
Dr Szymon Zaręba – ekspert ds. prawa międzynarodowego i prawa Unii Europejskiej oraz procesów zachodzących na forum Rady Europy i Organizacji Narodów Zjednoczonych. Koordynator programu Sprawy Globalne w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM) oraz adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.
Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.
Podcast realizowany jest we współpracy portalu Obserwator Międzynarodowy oraz Wydziału Prawa i Administracji UŁ.