W siódmym odcinku trzeciego sezonu podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym” jego twórcy wspólnie z Jakubem Katulskim, doktorantem Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz twórcą podcastu Stosunkowo Bliski Wschód, zastanawiają się jak może wyglądać Syria po obaleniu władzy Baszara al-Asada. Czy dojdzie do rozliczeń starego reżimu? I co z uznaniem międzynarodowym nowej syryjskiej władzy?
Kim jest Abu Muhammad al-Dżaulani, lider ugrupowania Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), które zakończyło długoletnią władzę rodziny al-Asadów? Na czym polegał system represji i brutalność rządów Baszara al-Asada, wobec którego nakaz aresztowania za podejrzenie popełnienia zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości wystawiła niedawno Francja? Wreszcie – co z interesami Turcji, Iranu, Izraela i Rosji w Syrii? Prowokuje to jednocześnie do sformułowania pytania, czy Syria zachowa swoją integralność terytorialną i w ogóle przetrwa jako podmiot prawa międzynarodowego?
Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w kolejnym odcinku trzeciego sezonu podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym”. Zapraszamy do wysłuchania!
Jakub Katulski – politolog, kulturoznawca bliskowschodni, doktorant Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz twórca podcastu Stosunkowo Bliski Wschód.
Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.
Podcast realizowany jest we współpracy portalu Obserwator Międzynarodowy oraz Wydziału Prawa i Administracji UŁ.