Wydarzenia w Izraelu i Strefie Gazy w świetle prawa międzynarodowego [PODCAST]

Brutalny atak Hamasu na Izrael z 7 października zaskoczył nie tylko samo państwo izraelskie, ale zszokował również niemal całą społeczność międzynarodową. Nie bez poważnych kontrowersji pozostaje też odpowiedź izraelska – powietrzna operacja militarna prowadzona w chwili obecnej w Strefie Gazy. Kolejne napięcie obserwowane na Bliskim Wschodzie mnoży pytania także na gruncie prawa międzynarodowego. Analiza prawnomiędzynarodowa konfliktu Izraela z Hamasem w najnowszym odcinku podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym”.

Czy Hamas jest reprezentantem narodu palestyńskiego, realizując poprzez swoje działania prawo do samostanowienia? Czy Palestyna jest państwem na gruncie prawa międzynarodowego, pamiętając przy tym o idei „dwóch państw”, która przyświecała Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1947 roku? Jak z perspektywy prawa międzynarodowego zakwalifikować prowadzoną przez Izrael operację militarną? Wreszcie – czy przypadki zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, które mogły być wynikiem działań zarówno Hamasu, jak i armii izraelskiej, mogą zostać osądzone przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze?

Zapraszamy do wysłuchania!

Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.

Podcast realizowany jest we współpracy portalu „Obserwator Międzynarodowy” oraz Wydziału Prawa i Administracji UŁ.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.