„Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym”: Prawo międzynarodowe na ołtarzu geopolityki – Górski Karabach i Ukraina [PODCAST]

Nieuznawana Republika Górskiego Karabachu po trzech dekadach faktycznego funkcjonowania przestaje istnieć, powracając pod jurysdykcję Azerbejdżanu. Jak fakt ten można ocenić z perspektywy prawa międzynarodowego? Czy decyzja Armenii o ratyfikacji Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze jest pokazem afirmatywnego stosunku Erywania do prawa międzynarodowego, czy wyłącznie kalkulacją (geo)polityczną? 

W pierwszym odcinku drugiego sezonu podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym” autorzy przyglądają się również ostatnim decyzjom Zachodu w kontekście pomocy Ukrainie i trwającej kontrofensywy. Co z projektem powołania specjalnego trybunału ds. rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie? Czy pomysł ten zostanie złożony na ołtarzu geopolityki w obliczu postępujących napięć politycznych w USA i w niektórych państwach europejskich? Wreszcie, prowadzący pochylają się także nad kryzysem w relacjach Warszawy i Kijowa w świetle wcześniejszych zapowiedzi Ukrainy o skorzystaniu z mechanizmu sądowego/koncyliacyjnego w ramach Światowej Organizacji Handlu.

Zapraszamy do wysłuchania!

Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.

Podcast realizowany jest we współpracy portalu „Obserwator Międzynarodowy” oraz Wydziału Prawa i Administracji UŁ.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.