Ukraine Recovery Conference w Londynie

21 czerwca w Londynie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja wspierająca odbudowę Ukrainy po rosyjskiej agresji – Ukraine Recovery Conference (URC 2023).  Według organizatorów, URC 2023 ma na celu zmobilizowanie międzynarodowego wsparcia dla gospodarczej i społecznej stabilizacji Ukrainy i następstw wojny, w tym poprzez pilną pomoc dla najpilniejszych potrzeb, a także wsparcie dla sektora prywatnego. Podczas konferencji Ukraina przedstawiła ocenę potrzeb i priorytetowe plany powojennej odbudowy oraz strategie długoterminowych reform i modernizacji. Według Banku Światowego, na marzec 2023 r. potrzeby Ukrainy w zakresie odbudowy i rekonstrukcji szacowano na 411 mld USD.

Źródło: https://www.urc-international.com/

Autor: Alisa Zełenska

Otwierając wydarzenie, brytyjski premier Sunak ogłosił, że zapewni Ukrainie gwarancje kredytowe o wartości 3 miliardów dolarów w ciągu trzech lat. Środki te zostaną wykorzystane do sfinansowania działalności ukraińskich instytucji publicznych, w tym szkół i szpitali. Ponadto Wielka Brytania zapewni kolejne 319 milionów dolarów na inwestycje na Ukrainie za pośrednictwem swojej agencji inwestycyjnej British International Investment. „Jak widzieliśmy w Bachmucie i Mariupolu, czego Rosja nie może wziąć, stara się zniszczyć. To samo chce zrobić z ukraińską gospodarką. Wojna doprowadziła w ubiegłym roku do spadku ukraińskiego PKB o 29%. Ale spójrzmy na ulice Kijowa: pomimo groźby ataku, ludzie żyją swoim życiem i prowadzą interesy. Rząd prezydenta Zełenskiego jest zdeterminowany, by wdrożyć reformy, które uczynią Ukrainę bardziej otwartą, przejrzystą i gotową na inwestycje. To tętniący życiem, dynamiczny, kreatywny, europejski kraj, który odmawia podporządkowania się” – powiedział Sunak w swoim wystąpieniu otwierającym konferencję.

Stany Zjednoczone przeznaczą dodatkowy miliard 300 milionów dolarów na odbudowę Ukrainy po rosyjskiej inwazji. Ogłosił to sekretarz stanu USA Anthony Blinken. Większość środków przyznanych przez Waszyngton zostanie wykorzystana na przywrócenie systemu energetycznego kraju i infrastruktury krytycznej. W szczególności 520 milionów dolarów zostanie wykorzystane na modernizację sieci energetycznej, powiedział Blinken. W tym roku Francja przekaże również Ukrainie dodatkowe 40 milionów euro na odbudowę, które nie będą musiały zostać zwrócone. Zostaną one wykorzystane na infrastrukturę krytyczną, sprzęt medyczny i przygotowania do następnej zimy. Ogólnie rzecz biorąc, Francja przygotowuje wieloletni plan pomocy w celu wsparcia stabilności gospodarczej, finansowej i humanitarnej Ukrainy. Niemcy również się przyłączą, zapewniając dodatkowe 381 milionów euro na pomoc humanitarną w 2023 roku, powiedział minister spraw zagranicznych Burbock na konferencji w sprawie odbudowy.

Według uczestników konferencji, ma ona służyć zarówno jako forum pozyskiwania funduszy na ożywienie ukraińskiej gospodarki, jak i sygnał dla Rosji, że sojusznicy Kijowa są zaangażowani w perspektywie długoterminowej. W sumie konferencja zgromadzi ponad 1000 zagranicznych dygnitarzy z 61 krajów, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz setki liderów biznesu i przedsiębiorców.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed