Wydarzenia ostatnich dni wyraźnie wstrząsnęły ładem międzynarodowym z jego instytucjami i reżimem prawa międzynarodowego. Bardzo krytyczne wypowiedzi przedstawicieli administracji Donalda Trumpa wobec Unii Europejskiej, ale i odebranie Ukrainie politycznych nadziei wejścia do NATO w dającej się przewidzieć przyszłości, nakazują zastanowić się, czy przypadkiem nie obserwujemy dziś ostatecznego upadku zastanego systemu międzynarodowego zastępowanego przez nowy-stary koncert mocarstw.
Czy przedstawiona podczas corocznej konferencji bezpieczeństwa w Monachium przez wiceprezydenta USA, J.D. Vance’a, wizja porządku międzynarodowego opartego o twarde interesy tylko największych mocarstw nie jest próbą redukcji prawa międzynarodowego jedynie do formalnego instrumentu pozbawianego jakichkolwiek wartości? Czy i jak to spojrzenie koresponduje z podejściem Rosji i Chin do globalnego porządku i systemu prawa międzynarodowego? Co z innymi instytucjami międzynarodowymi, na czele z NATO? Czy Sojusz Północnoatlantycki bez Stanów Zjednoczonych ma w ogóle sens? Czy państwa europejskie są w stanie odzyskać inicjatywę geopolityczną, nie rezygnując przy tym ze swojej soft power, której elementami są rządy prawa i prawa człowieka? Czy takim punktem zwrotnym może być udział wojsk państw europejskich w misji stabilizacyjnej po zakończeniu wojny na terytorium Ukrainy?
Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w kolejnym odcinku podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym”.
Zapraszamy do wysłuchania!
Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.
Podcast realizowany jest we współpracy portalu „Obserwator Międzynarodowy” oraz Wydziału Prawa i Administracji UŁ.