Orędzie Władimira Putina – znów straszy Zachód

Rosyjski prezydent, Władimir Putin, zwrócił się do Zgromadzenia Federalnego z corocznym orędziem. Znów sięgnął po groźby zaadresowane do Zachodu.

Władimir Putin w 2023 roku / fot. Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=133458398

Autor: Alisa Zełenska

W swoim przemówieniu powiedział, że „operacja specjalna” rosyjskich wojsk w Ukrainie jest wspierana przez „absolutną większość Rosjan”. „Pomimo wszystkich prób i goryczy strat, ludzie są nieugięci w tym wyborze. Nieustannie potwierdzają go, starając się zrobić jak najwięcej dla kraju i wspólnego dobra” – wskazał Putin. Mieszkańcy Rosji wspierają rosyjskich wojskowych i ich rodziny, wysyłają listy i paczki, ciepłe ubrania, siatki maskujące na front, „przekazują fundusze ze swoich czasami raczej skromnych oszczędności” – przytoczył przykłady prezydent Rosji. Według niego rosyjscy żołnierze na froncie w Ukrainie „wiedzą, że cały kraj jest z nimi”. „.

W swoim przemówieniu użył zwykłych propagandowych ideologemów i frazesów: „legendarna rosyjska wiosna ma 10 lat”, „operacja specjalna”, „nie rozpoczęliśmy wojny na Donbasie”, „nazizm” i tym podobne. W szczególności wspomniał o następujących kwestiach: „Strategiczne siły nuklearne są w pełnej gotowości. System samolotów hipersonicznych Kindżał nie tylko został wprowadzony do służby, ale jest używany z wysoką wydajnością… Morski hipersoniczny system uderzeniowy Zirkon został już użyty w walce. 3M22 Zircon został opracowany jako hipersoniczny przeciwokrętowy pocisk manewrujący, w który Rosjanie planują przezbroić część swojej floty, może on uderzać zarówno w cele morskie, jak i lądowe z odległości ponad 1000 km i rozpędzać się do prędkości 9 Macha.

Oskarżył również Stany Zjednoczone o „otwarte wrogie działania”:  „Teraz, bez żadnego wstydu, USA mówią, że Rosja planuje zaatakować Europę. Ale to po prostu nonsens! A jednocześnie wybierają cele na naszym terytorium i najskuteczniejsze środki zniszczenia, jak im się wydaje”. To właśnie w tym kontekście Putin mówił o możliwości konfliktu nuklearnego.”Powinni zrozumieć, że mamy również broń, która może uderzyć w cele na ich terytorium… Wszystko, co wymyślają, wszystko, czym nas straszą, wszystko to naprawdę grozi konfliktem z użyciem broni jądrowej, co oznacza zniszczenie cywilizacji. Czy oni tego nie rozumieją?”

Przypominamy, że w zeszłym tygodniu, w drugą rocznicę pełnej inwazji Rosji na Ukrainę, USA, Kanada, UE, Wielka Brytania, a następnie szereg innych krajów ogłosiło nowe sankcje na dużą skalę przeciwko Moskwie. W szczególności Stany Zjednoczone ogłosiły, że nakładają 500 nowych restrykcyjnych sankcji na Rosję w związku z wojną, a także w związku ze śmiercią opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego w rosyjskiej kolonii. Kolejne dwie trzecie przemówienia Putin tradycyjnie poświęcił kwestiom wewnętrznym Rosji – ekonomii, demografii i problemom społecznym.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.