Drapieżca. Wspomnienia pilota zdalnego zabójcy [RECENZJA]

Trwająca ponad dekadę globalna wojna z terroryzmem zaowocowała powstaniem i użyciem nowych strategii, taktyk oraz przede wszystkim rodzajów uzbrojenia. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych innowacyjnych elementów arsenału amerykańskiego były drony, a dokładnie bezzałogowe statki powietrzne (BAL). Wokół nich narosło wiele pytań, niedomówień czy nawet legend. Próby odpowiedzi na pytanie czym właściwie jest program dronów podjął się były ich pilot podpułkownik T. Mark McCurley z pomocą dziennikarza Kevina Maurera.

drapieżca

Autor: Andrzej Kozłowski

Pierwszy z autorów jest weteranem Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych oraz byłym oficerem wywiadu. W 2003 roku zgłosił się na ochotnika do programu Predator. Kevin Mauer to wielokrotnie nagradzany dziennikarz, który wspomagał m.in. Marka Owena w jego bestsellerowej książce „Niełatwy dzień” opowiadającej historię operacji „Włócznia Neptuna”, w wyniku której zginął Osama Bin Laden. Głównym celem ich książki było przybliżenie czym są programy bezzałogowych statków powietrznych oraz wyjaśnienie różnic i podobieństw między operatorami Predatorów a pilotami tradycyjnych maszyn i ich działaniami.

Książka składa się z 20 rozdziałów uporządkowanych chronologicznie oraz prologu i epilogu. Na końcu autorzy zamieścili również zdjęcia przedstawiające różnego typu maszyny bezzałogowe oraz miejsca, w których stacjonowała eskadra głównego bohatera. W początkowej części pracy, McCurley i Mauer tłumaczą swoją motywację przystąpienia do programu Predatorów oraz nauki latania nimi. Bardzo interesujące jest tutaj porównanie różnic i podobieństw w pilotowaniu BAL i tradycyjnych samolotów. Autor wymienia też główne trudności jakie napotkał w pilotowaniu dronów jak np. 5 sekundowe opóźnienia w transmisji sygnału między Stanami Zjednoczonymi a Irakiem czy Afganistanem. Kolejnym interesującym faktem jest opis mocnych i słabych stron Predatora oraz symulacji walki powietrznej z F-16.  Większość książki zajmują jednak misje wykonywane przez BAL, zaczynając od typowego rozpoznania, aż po pierwsze działania zbrojne, kończąc na karierze dowódcy eskadry. Autor uczestniczył w najważniejszych misjach wykonanych przed BAL jak zabicie Anwara Al-Awlakiego czy polowanie na Abu Musabę az-Zarkawiego.  Poza opisami operacji poznajemy też problemy społeczności pilotów bezzałogowców, sposób ich traktowania przez inne rodzaje wojska czy problemy ze szkoleniem i awansami. Autor przedstawiając te elementy pozwolił czytelnikowi odetchnąć i nie wprowadził monotonii opisu powtarzających się kolejnych starć.

Jedną z głównych zalet pracy McCurley’ego i Mauera jest zaprezentowany temat, wyróżniający się na tle innych wspomnień wojskowych, a w szczególności ostatnio bardzo popularnych książek biograficznych komandosów US. Navy Seals. Wcześniej na rynku polskim nie ukazała się podobna praca poruszająca temat dronów. Autorom udało się również uniknąć problemu trapiącego wiele innych prac opowiadających historię żołnierzy czyli monotonii przedstawiania bardzo podobnych operacji. Wątki militarne udanie przeplatają się tutaj z inny tematyką.

Drugą kwestią, która wzbudziła moje uznanie jest neutralne podejścia autora do operacji dokonywanych przez drony. Stara się on przedstawić jak najrzetelniejszy  ich obraz, zostawiając ocenę czytelnikowi, co do zasadności ich wykorzystania.

Trzecim ważnym elementem jest bardzo przystępny język, w którym nie brak terminów wojskowych, ale są one bardzo klarownie wyjaśnione, przez co czytelnik nie ma prawa zgubić się lub czegoś nie zrozumieć.

Wreszcie, od strony technicznej, książka prezentuje się wyśmienicie. Poczynając od okładki dobrze oddającej klimat pracy kończąc na wygodnym, poręcznym formacie. Jedynym mankamentem może być tutaj trochę zbyt mała czcionka utrudniająca czytanie.

„Drapieżca. Wspomnienia pilota zdalnego zabójcy” to solidne wspomnienia wojskowego, prezentujące dobrą, spójną opowieść z dużą ilością ciekawostek. Książa ta pozwala odkryć świat bezzałogowych samolotów, których rola w przyszłości będzie tylko wzrastać.

 

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed