Historyczna wizyta Joe Bidena w Kijowie w Dniu Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni

Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni to narodowy dzień pamięci w Ukrainie, obchodzony corocznie 20 lutego. Upamiętnia około 100 osób, które zginęły podczas protestów Rewolucji Godności w 2014 roku. Właśnie w ten dzień do Kijowa z niezapowiedzianą, ale historyczną wizytą przybył prezydent USA Joe Biden.

Spotkanie prezydentów USA i Ukrainy w Kijowie 20 lutego 2023 r. / fot. The White House – https://twitter.com/WhiteHouse/status/1627644745735438340, Суспільне надбання (Public Domain), https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=128894897

Autor: Alisa Zełenska

Rewolucja Godności, początkowana nazywana Euromajdanem, była w jej pierwszej fazie serią demonstracji poparcia dla Unii Europejskiej, które rozpoczęły się pod koniec 2013 roku w odpowiedzi na decyzję ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza o porzuceniu planów podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE na rzecz bliższych związków z Rosją. Protesty rosły w siłę i intensywność, ostatecznie doprowadzając do odsunięcia Janukowycza od władzy w lutym 2014 roku. Protesty doprowadziły jednak również do brutalnego stłumienia protestów przez siły bezpieczeństwa, tzw. Berkut, w wyniku którego zginęło ponad 100 osób, z których wiele zostało zastrzelonych przez snajperów. Ofiary, nazywane „Niebiańską Sotnią”, były w większości młodymi aktywistami wzywającymi do większej demokracji i zakończenia korupcji w Ukrainie. Dzień Pamięci Niebiańskiej Sotni to czas, kiedy Ukraińcy wspominają i honorują tych, którzy oddali życie za swój kraj. Wiele osób odwiedza miejsca pamięci, składa kwiaty i znicze, aby oddać im szacunek. Jest to również dzień refleksji nad trwającą walką o demokratyczne reformy w Ukrainie i ponowne opowiedzenie się za wartościami wolności, demokracji i praw człowieka.

Joe Biden uczcił pamięć bohaterów Niebiańskiej Sotni oraz trwającej wojny rosyjsko-ukraińskiej / fot. Office of the President of the United States – https://twitter.com/POTUS/status/1627703401940131847, Суспільне надбання (Public Domain), https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=128899578

W tak tragicznym dla Ukrainy dniu stolicę odwiedził prezydent USA Joe Biden. Przybył on do Kijowa z niezapowiedzianą wizytą na kilka dni przed pierwszą rocznicą wojny Rosji z Ukrainą, w dniu upamiętniającym bohaterów Niebiańskiej Sotni i zaledwie jeden dzień przed dorocznym wystąpieniem prezydenta Rosji Władimira Putina w Dumie. Wizyta Bidena była utrzymywana w tajemnicy do ostatniej chwili, kiedy ukraińskie media zaczęły publikować zdjęcia i filmy z centrum Kijowa, gdzie Biden i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uczcili pamięć ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli w wojnie.

Urzędujący prezydent USA odwiedził Ukrainę po raz pierwszy od 15 lat. Podróż była też pierwszą dla samego Bidena do strefy bezpośrednio objętej wojną. Jego poprzednicy Donald Trump, Barack Obama i George W. Bush złożyli niezapowiedziane wizyty w Afganistanie i Iraku, gdzie spotkali się z amerykańskimi wojskowymi.

Ukraiński prezydent nazwał rozmowy z Bidenem „owocnymi” i „bardzo ważnymi”. Według niego, „przybliżają one Ukrainę do zwycięstwa”. „Wyniki tej wizyty na pewno będą widoczne, na pewno będą miały wpływ na sytuację na polu walki podczas wyzwalania naszych terytoriów” – powiedział Zełenski. Naczelny dowódca wyraził opinię, że jego kraj wkrótce osiągnie „historyczne osiągnięcia” z pomocą USA i reszty demokratycznego świata.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.