Rosja ponownie masowo ostrzeliwuje ukraińską infrastrukturę krytyczną

Rosja rozpoczęła już aktywny ostrzał ukraińskiej infrastruktury za pomocą pocisków rakietowych i dronów, a ataki te tylko się nasilą i staną się trudniejsze wraz z nadejściem zimowych mrozów. Drugą noc z rzędu Rosja rozpoczęła zmasowany atak na Kijów i regiony za pomocą dronów szturmowych. Obrona powietrzna została aktywowana w co najmniej sześciu regionach: Kijowie, Sumach, Dnieprze, Zaporożu, Mykołajowie i Kirowohradzie.

Zniszczenia w Kijowie po rosyjskim ataku dronów / fot. Dsns.gov.ua, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=141374573

Autor: Alisa Zełenska

W nocy 25 listopada ukraińskie siły powietrzne poinformowały o wystrzeleniu przez Rosjan 75 Shahedów, z których obronie powietrznej udało się zestrzelić 74, oraz o zniszczeniu jednego pocisku X-59. Drony atakowały głównie Kijów i obwód kijowski, gdzie ukraińskie wojsko zestrzeliło 66 z nich. W nocy 26 listopada Ukraina ponownie ucierpiała w wyniku ataku rosyjskich dronów. Atak był jednak znacznie mniej zmasowany i długotrwały.

„Ponad 70 Shahedów w noc Hołodomoru – Dzień Pamięci o Ludobójstwie. Świadomy terror. Właśnie w tym czasie. Rosyjscy przywódcy są dumni z tego, że potrafią zabijać” – skomentował masowy atak Wołodymyr Zełenski.

Wcześniej Kijów nie był atakowany przez rosyjskie pociski rakietowe i Shahedy przez tydzień, a od tak zmasowanego ataku minęło dużo czasu. Podczas nocnego ataku 25 listopada okupanci użyli dronów Shahed o nietypowym czarnym kolorze, które zawierają materiał pochłaniający sygnały radarowe. Siły Powietrzne wyjaśniły, że w ten sposób Rosjanie chcieli skomplikować pracę ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat powiedział, że są to te same drony Shahed-136, których Rosjanie wielokrotnie używali do ostrzeliwania Ukrainy, ale teraz malują je na czarno, aby były mniej widoczne.

W międzyczasie Rosja poinformowała również o „zmasowanym” ataku dronów ostatniej nocy w co najmniej pięciu regionach – obwodach moskiewskim, tulskim, kałuskim, briańskim i smoleńskim. Ukraiński wywiad wojskowy przygotował zmasowany atak dronów na rosyjskie regiony w nocy 26 listopada w odpowiedzi na bezprecedensowy atak Shahedów na Kijów dzień wcześniej. Atak rozpoczął się o 3:30 i zakończył o 9:20. Około 35 dronów zostało wystrzelonych w cele w Moskwie i jej regionie, a także w innych miastach. Wszystkie te obiekty są wojskowe lub związane z produkcją wojskową. „Działania te są czysto symetryczne i są znakiem, że Rosja powinna pomyśleć o konsekwencjach. Wojna powinna być prowadzona z wojskiem w obszarach działań bojowych. Ataki na ludność cywilną poza strefą działań bojowych nie pozostaną bez odpowiedzi” – skomentowała ukraińska służba wywiadowcza.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed