Historyczne przemówienie Wołodymyra Zełenskiego w Kongresie

Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę wyjechał poza granice kraju. 21 grudnia Ukraiński przywódca przybył do Waszyngtonu z oficjalną wizytą, która nie została wcześniej ogłoszona. Podczas swojego pobytu w USA Zełenski spotkał się z prezydentem Joe Bidenem, a także wygłosił historyczne przemówienie w amerykańskim Kongresie.

Wołodymyr Zełenski i Joe Biden w Waszyngtonie / fot. Office of the President of the United States – https://twitter.com/POTUS/status/1605752493186719748, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=126869378

Autor: Alisa Zełenska

W związku z obawami, że Rosja może próbować dokonać zamachu na ukraińskiego przywódcę, w USA zaostrzono środki bezpieczeństwa. Z powodu groźby ataku pracownicy ambasady Ukrainy w USA nie zostali poinformowani o harmonogramie wizyty. Według Associated Press Zełenski przyleciał do Waszyngtonu samolotem sił powietrznych USA, startując z Rzeszowa, dokąd przyjechał pociągiem z Kijowa.

Joe Biden wraz z żoną Jill spotkał Zełenskiego w pobliżu schodów Białego Domu. Ukraiński prezydent powiedział Bidenowi, że chciał wcześniej przybyć do Stanów Zjednoczonych, ale nie miał okazji. „Chciałem tu przyjechać jeszcze wcześniej, ale nie mogłem. Prezydent o tym wie. Fakt, że przyjechałem świadczy o tym, że sytuacja w Ukrainie jest kontrolowana, dzięki waszej pomocy” – powiedział Zełenski. Prezydent Ukrainy przypomniał, że dopiero we wtorek, 20 grudnia, odwiedził Bachmut w obwodzie donieckim, gdzie toczą się brutalne walki z wojskami rosyjskimi. Przekazał także Bidenowi prezent od ukraińskiego wojska – Pawła – jego nagrodę bojową. Biden odpowiedział, że uważa za zaszczyt wspierać Ukrainę w konfrontacji z rosyjską agresją.

Na konferencji prasowej Biden i Zełenski próbowali podkreślić, że amerykańska pomoc służy większemu celowi niż tylko bieżące ratowanie Ukrainy. Prezydent USA nazwał rosyjską inwazję „zamachem na wolność, demokrację i podstawowe zasady suwerenności i integralności terytorialnej” – i taki zamach wymagał zdecydowanej odpowiedzi ze strony Ameryki.

Po spotkaniu z Bidenem Zełenski przemawiał w Kongresie. Pojawienie się prezydenta walczącego z rosyjską agresją Ukrainy w Białym Domu i na Kapitolu, wywołało żywe historyczne podobieństwa wśród polityków. „Tam, gdzie kilka pokoleń temu stał Winston Churchill, dziś stanie prezydent Zełenski. Nie tylko jako prezydent, ale także jako ambasador wolności” – powiedział szef większości Senatu demokrata Chuck Schumer, wspominając przemówienie premiera Wielkiej Brytanii z 26 grudnia 1941 roku.

Wołodymyr Zełenski wręcza Nancy Pelosi flagę Ukrainy z podpisami żołnierzy broniących miasta Bachmut / fot. Office of U.S. House Speaker – https://twitter.com/SpeakerPelosi/status/1605742385941602304, Суспільне надбання (Public Domain), https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=126870521

W swoim 20-minutowym przemówieniu prezydent Ukrainy podkreślił, że wynik wojny w jego ojczyźnie ma znaczenie dla przyszłości całego świata. Według prezydenta bitwa trwa, a Ukraina musi wygrać na polu boju, ponieważ jest to starcie nie tylko o terytorium lub wolność i bezpieczeństwo Ukraińców lub innego narodu, ale także o to, w jakim świecie będą żyć nasze dzieci i wnuki. Prezydent Zełenski zauważył, że w 2023 roku w wojnie z Rosją może nastąpić punkt zwrotny i trwającej wojny nie można zamrozić. Ponadto, przywódca Ukrainy wyraźnie stwierdził główny cel swojej podróży do Stanów Zjednoczonych – zapewnienie kontynuacji i rozszerzenia pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy. Pod koniec swojego przemówienia Zełenski przekazał Kongresowi sztandar bojowy z Bachmutu jako wyraz wdzięczności za pomoc. Następnie przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi podarowała Zelenskiemu flagę Stanów Zjednoczonych.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed