Ucieczka do przodu, czyli waga traktatu UE z Japonią o wolnym handlu [KOMENTARZ]

Podczas gdy świat wstrzymał oddech obserwując spotkanie Putin-Trump oraz dochodził do siebie po emocjach Mundialu doszło do wydarzenia mającego bezpośrednie przełożenie na naszą przyszłość. 17 lipca Unia Europejska zawarła traktat o wolnym handlu z Japonią, co spowodowało de facto utworzenie największej strefy wolnego handlu na świecie. W 2018 roku zamieszkiwać ją będzie około 600 mln osób, a w jej skład wejdą jedne z najbardziej rozwiniętych gospodarek świata: japońska, niemiecka czy szwedzka.  

Martin Bureau / AP

Autor: Janusz Wdzięczak

Na jego podstawie zostaną zlikwidowane lub obniżone cła na większość produktów, a także ujednolicone przepisy oraz zniesione bariery administracyjne które utrudniały wprowadzenie europejskich produktów na rynek japoński. Ponadto przedsiębiorcy zagraniczni uzyskają ułatwienia w zakresie uzyskiwania zamówień publicznych.

Według Konfederacji Lewiatan polski biznes będzie mógł wykazać się szczególnie w zakresie eksportu artykułów rolniczych, maszyn czy środków transportu np. autobusów i taboru kolejowego. Obecnie polski eksport do Kraju Kwitnącej Wiśni wynosi mniej niż 0,5% a więc polscy przedsiębiorcy mają dużo do nadrobienia.

Warto zauważyć, że porozumienie UE-Japonia zostało zawarte w momencie, kiedy USA kroczy w stronę praktyk protekcjonistycznych i stara się za wszelką cenę bronić swojego rynku wewnętrznego. Podobny problem może mieć Wielka Brytania, której wobec problematycznych negocjacji Brexitowych grozi odcięcie od wspólnego rynku UE.

Umowa wydaje się także konstruktywną odpowiedzią na mający miejsce w wielu państwach członkowskich spadek zaufania do Unii Europejskiej, gdyż prawdopodobnie pokaże za pomocą bezpośrednich i pośrednich korzyści ekonomicznych zalety ze wspólnego negocjowania przez Unię traktatów gospodarczych z państwami trzecimi. 

 

Janusz Wdzięczak – historyk i ekonomista, naukowo związany z Uniwersytetem Łódzkim, członek zwyczajny Thomas Jefferson Research Center (Tbilisi). Prezes Fundacji „Ambitna Polska”.

 

 

Źródła: http://www.consilium.europa.eu/en/meetings/international-summit/2018/07/17/japan/

http://konfederacjalewiatan.pl/aktualnosci/2018/1/umowa_ue__japonia_pomoze_polskim_eksporterom

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed