1 lipca Węgry przejęły przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, a 2 lipca węgierski premier Viktor Orbán odwiedził Kijów. Powiedział, że przyjechał do stolicy Ukrainy, ponieważ spotkanie uzgodniono je podczas rozmowy na szczycie UE w Brukseli kilka dni temu. Ostatni raz premier Węgier odwiedził Ukrainę w 2012 roku na rozmowy z Wiktorem Janukowyczem, wówczas prezydentem Ukrainy.
Autor: Alisa Zełenska
Według Orbána Ukraina i Węgry „mają wiele kwestii do rozwiązania”. Jak wyjaśnił, celem jego wizyty było lepsze zrozumienie, jak pomóc państwu ukraińskiemu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i węgierski premier zgodzili się pracować nad porozumieniem, które rozwiązałoby dwustronne problemy. Ponadto gość z Budapesztu podkreślił, że Węgry są gotowe wspierać modernizację ukraińskiej gospodarki i zamierzają pomóc Ukrainie podczas jej prezydencji w Radzie UE.
Premier Węgier powiedział, że wojna w Ukrainie „ma silny wpływ na bezpieczeństwo Europy” i dodał, że „bardzo docenia wszystkie inicjatywy pana prezydenta Zełenskiego na rzecz osiągnięcia pokoju”. Jednak według Orbána inicjatywy te zajmą dużo czasu, ponieważ „ze względu na zasady międzynarodowej dyplomacji są one skomplikowane”.
Zamiast tego wyraził swój pomysł na pokój: „Poprosiłem pana prezydenta, aby zastanowił się, czy możliwe jest zrobienie przerwy, wstrzymanie ognia, a następnie kontynuowanie negocjacji” – powiedział. W przeddzień przyjazdu do Kijowa Viktor Orbán udzielił szczegółowego wywiadu węgierskiej telewizji, w którym jasno stwierdził, że nie należy spodziewać się szybkiego zakończenia wojny między Rosją a Ukrainą, ponieważ ludzie reprezentujący prowojenne siły Europy zostali mianowani na kluczowe stanowiska w UE w zeszłym tygodniu. W szczególności miał na myśli premier Estonii Kaiję Kallas, która wkrótce zrezygnuje ze stanowiska premiera i przejmie stanowisko szefa europejskiej dyplomacji od Josepa Borrella. Kallas opowiada się za kontynuowaniem europejskiej pomocy dla Kijowa do czasu zwycięstwa Ukrainy i jest ostrym krytykiem Kremla i osobiście Putina. Przedstawiciele Ukrainy i krajów zachodnich wielokrotnie powtarzali, że jakikolwiek rozejm teraz byłby korzystny dla Rosji, ponieważ pozwoliłby jej zgromadzić zasoby do przyszłej ofensywy.
Dzień wcześniej, w wywiadzie dla amerykańskiej publikacji, prezydent Zełenski powiedział, że jest gotowy do przeprowadzenia pośrednich rozmów z Władimirem Putinem z udziałem międzynarodowych mediatorów. Zełenski powiedział, że podczas spotkania z Orbánem omówili najbardziej podstawowe kwestie – handel, współpracę transgraniczną, kwestie infrastrukturalne i energetyczne, a także sferę humanitarną i otwarcie ukraińskiej szkoły na Węgrzech, a Orbán obiecał przygotować raport dla ministrów UE na temat spotkania z Zełenskim.
Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie