Umiędzynarodowienie wymiaru sprawiedliwości stało się koniecznością w wielu państwach post-konfliktowych zmagających się z balastem zbrodni wojennych czy zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych na ich terytorium, a jednocześnie niewydolnością własnego systemu prawnego. W najnowszym odcinku podcastu porozmawiamy z dr Anną Adamską-Gallant, która w latach 2013-2018 orzekała jako sędzia międzynarodowy w sądach krajowych w Kosowie w sprawach o zbrodnie wojenne.
Na czym polega umiędzynarodowienie wymiaru sprawiedliwości? Jak w praktyce wygląda zaangażowanie w ten proces międzynarodowych sędziów oraz prokuratorów? Czy umiędzynarodowienie orzekania w sprawach o zbrodnie wojenne w Kosowie, ale i Bośni i Hercegowinie przyniosło efekt oczekiwany zwłaszcza przez Unię Europejską? Czy podobny model można zastosować dziś także w Ukrainie, nie tylko w kontekście spraw o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, ale również mając na względzie ideę osądzenia zbrodni agresji rosyjskich przywódców przeciwko państwu ukraińskiemu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w kolejnym odcinku podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym”.
Dr Anna Adamska-Gallant (Uniwersytet Wrocławski) – ekspertka Unii Europejskiej w Ukrainie oraz na Bałkanach, gdzie doradza w reformach dotyczących wymiaru sprawiedliwości. W latach 2013 – 2018 pracowała jako sędzia międzynarodowy na Bałkanach, gdzie sądziła sprawy o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości popełnione w czasie konfliktów na terenie byłej Jugosławii. Autorka książki: „Shielding victims of war crimes and other vulnerable witnesses in the practice of international and hybrid courts” (Lublin 2024).
Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.
Podcast realizowany jest we współpracy portalu Obserwator Międzynarodowy oraz Wydziału Prawa i Administracji UŁ.