Polityka Chin w pigułce: Katar partnerem kluczowym w OBOR?

W środę (11 maja) minister spraw zagranicznych – Wang Yi udał się do Kataru, aby między innymi wziąć udział w siódmym spotkaniu ministrów podczas China-Arab States Cooperation Forum (CASCF). Już na początku został przyjęty przez samą głowę państwa – emira H H Sheikh Tamim Bin Hamad Bin Khalifa Al Thani.

Autor: Katarzyna Hajduk

To właśnie w trakcie tego drugiego z wyżej wymienionych wydarzeń padły znaczące słowa, że „Chiny traktują Katar jako partnera kluczowego, aby wypromować inicjatywę One Belt One Road”. Współpraca z krajami arabskimi w ramach OBOR jest widziana w programach Ekonomicznego Pasa Jedwabnego Szlaku (Silk Road Economic Belt) oraz Morskiego Jedwabnego Szlaku XXI wieku (the 21st Century Maritime Silk Road), które uzyskały wspólną nazwę One Belt One Road. Całość została przedstawiona w 2013 roku przez przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej – Xi Jinpinga. Ponadto mogłaby współgrać ze strategią rozwojową Kataru określana nazwą – Quatar National Vision 2030, która jest planem rządowym dla państwa ustalonym przez władze w 2008 roku.

Chiny-Katar wspólne działania

Szef chińskiego MSZ podczas wizyty nie tylko podkreślił wagę kraju podczas realizacji inicjatywy, ale także fakt, że zarówno Chiny jak i Katar powinny wzmocnić kooperację, wspólne działania w szczególności z zakresu infrastruktury, energii, produkcji oraz finansów. Państwo Środka zamierza wspierać katarskie działania w szczególności dotyczące teraźniejszej polityki zagranicznej oraz prób rozwiązywania konfliktów na bliskich terytoriach.

Emir zwrócił jednak uwagę, że Katar chciałby jak najbardziej współpracy z Chinami, ale we wszystkich dziedzinach. Ponadto kraj zamierza brać aktywny udział w realizacji inicjatywy OBOR i wspierać Państwo Środka jako suweren.

Emir Tamim Bin Hamad Bin Khalifa Al Thani i Wang Yi/ chinaandthemiddleeast.blogspot.com
Emir Tamim Bin Hamad Bin Khalifa Al Thani i Wang Yi/
chinaandthemiddleeast.blogspot.com

Kwestia współpracy została również poruszona podczas spotkania z katarskim szefem resortu Sheikh Mohammed Bin Abdulrahman Bin Jassim Al-Thani. Dyplomaci utwierdzili się w przekonaniu, że najważniejszym zadaniem jest wyniesienie kooperacji na taki poziom, aby oba kraje mogły czerpać z niej takie same korzyści. Chiny zobligowały się do pomocy arabskiej stronie w rozwoju infrastruktury, poprzez zachęcanie swoich rodzimych konstruktorów i ich firmy do wzięcia udziału w przetargach. Zdaniem obu stron należy obierać również takie same stanowiska jeżeli chodzi o światową i regionalną sytuację, ponieważ tylko poprzez wspólne działania można osiągnąć znacznie więcej, aniżeli w pojedynkę.

Od 12 maja pod hasłem „Wspólne budowanie Jedwabnego Szlaku celem wzmocnienia kooperacji” będzie odbywała się konferencja w stolicy Kataru. Wydarzenie nie tylko będzie okazją do znalezienia nowych rozwiązań na wzmocnienie współpracy, ale także na celebrowanie 60 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Co więcej, podczas każdego forum jest poruszana kwestia wzmocnienia wymiany międzyludzkiej i kulturalnej. Obie strony podkreślają, że nie ma żadnej wyższej cywilizacji. Z 11 państw arabskich każdego tygodnia wykonywanych jest 183 loty. Chińczycy otworzyli 11 Instytutów Konfucjusza w dziewięciu krajach.

Warto dodać, że kraje arabskie są szczególnie ważne dla Chin w sektorze energetyki, jak również są miejscem zawiązywania najważniejszych umów i punktem kluczowym na realizację projektów zagranicznych. W chwili obecnej Państwo Środka jest dla krajów arabskich drugim największym partnerem handlowym, a dla dziesięciu z nich – pierwszym. Przez ostatnie dwa lata Chiny i państwa arabskie podpisały umowy wiążące na wartość prawie 50 mld dolarów.

Źródła: Dziennik Ludowy 11.05.2016, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kataru

Katarzyna Hajduk – studentka Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – studia drugiego stopnia na kierunku „sinologia”. Współpracownik Centrum Studiów Polska-Azja.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed