Gazowa wojna Rosji z Europą.

W poniedziałek 25 lipca rosyjski monopolista gazowy Gazprom zapowiedział, że zatrzyma kolejną turbinę Siemens na stacji sprężania Portowaja, która zapewnia pompowanie gazu przez North Stream-1. Zatrzymanie turbiny spowodowałoby zmniejszenie dostaw gazociągu do 33 milionów metrów sześciennych dziennie. W społeczności światowej potępiono potępiające takie działania Federacji Rosyjskiej i nazwano je decyzjami politycznymi.

Autor: Alisa Zełenska

W dniach 11-21 lipca przesył gazu gazociągiem „Nord Stream” został wstrzymany. W oficjalnym komunikacie przyczyną było testowanie komponentów mechanicznych i systemów automatyki. Unia Europejska obawia się, że Rosja może kontynuować rutynową wstrzymywanie dostaw gazu, aby jeszcze bardziej ograniczyć dostawy gazu do Europy, niwecząc plany zapełnienia magazynów na zimę i nasilając kryzys gazowy, wywołując konieczność podjęcia nadzwyczajnych środków ze strony rządów oraz będzie oznaczać boleśnie wysokie rachunki dla konsumentów indywidualnych.

Prezydent Rosji powiedział 20 lipca, że przepustowość gazociągu Nord Stream-1 może zostać jeszcze bardziej zmniejszona z powodu powolnego postępu w konserwacji sprzętu. Powiedział, że w North Stream-1 działa pięć urządzeń do wymiany gazu produkcji niemieckiej firmy Siemens Energy, kolejna nie działa z powodu” zniszczenia wewnętrznej poszycia”. Zapowiedział, że 26 lipca planuje wyłączyć kolejną z turbin Do Przetaczania gazu w celu konserwacji.

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że wojna gazowa Władimira Putina przeciwko Europie jest bezpośrednim przedłużeniem jego wojny z Ukrainą. Szef dyplomacji napisał na Twitterze. „Gdziekolwiek on (Putin) może wyrządzić krzywdę, zrobi to. Wykorzystuje wszelkie zależności Europy od Rosji, aby zniszczyć normalne życie każdej europejskiej rodziny. Jedynym sposobem jest odwet i pozbycie się uzależnienia” — napisał Kułeba.

Europejskie ceny gazu wzrosły w ciągu ostatniego roku, osiągając rekordowy poziom. Chociaż ceny spadły od tego czasu, nadal są dziewięciokrotnie wyższe niż średnia w ciągu ostatnich pięciu lat

Dzisiaj ministrowie gospodarki Unii Europejskiej uzgodnili plan awaryjny dotyczący zmniejszenia zużycia gazu o 15%. W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Rady Europy zauważono, że celem zmniejszenia popytu na gaz jest jego oszczędność w przeddzień zimy, aby przygotować się na ewentualne zakłócenia w dostawach gazu z Rosji, która stale wykorzystuje energię jako broń”.

Decyzja Rady UE zakłada, że w przypadku poważnego zagrożenia dla stabilności dostaw ograniczenie konsumpcji stanie się obowiązkowe. Zastrzeżono jednak, że to kraje członkowskie będą samodzielnie uruchamiały ten mechanizm.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.