Unia Europejska zaostrza reżim sankcyjny wobec Rosji

Unia Europejska zaostrzyła sankcje wobec Rosji za jej atak na Ukrainę, a jedenasty pakiet uzgodniony wcześniej wszedł w życie w tym tygodniu. Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Josep Borrell, zauważył, że sankcje UE już odbiły się na rosyjskiej gospodarce i zdolności Kremla do finansowania agresji. „Dzisiejszy pakiet zwiększa naszą presję na Rosję i machinę wojenną Putina. Odcinając drogi obejścia, zmaksymalizujemy presję na Rosję, jeszcze bardziej pozbawiając ją zasobów, których desperacko potrzebuje, aby kontynuować swoją zbrodniczą wojnę przeciwko Ukrainie” – powiedział.

Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa / fot. Unión Europea en Perú from Lima, Perú – Josep Borrell, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89104805

Autor: Alisa Zełenska

Jedenasty pakiet obejmuje zakaz transportu rosyjskiej ropy przez północną odnogę rurociągu Przyjaźń. Sankcje nałożone na rurociąg „Przyjaźń” wpłyną na dostawy ropy do Polski i Niemiec. Według doniesień medialnych, decyzja ta jest w dużej mierze symboliczna. Oba kraje mogły otrzymywać ropę przez północny odcinek rurociągu w drodze wyjątku i za zgodą UE, ale już przestały przyjmować ropę naftową, spełniając obietnice złożone w zeszłym roku. Nowy pakiet zawiera „nowe narzędzie do walki z obchodzeniem” sankcji, które ograniczy sprzedaż objętych sankcjami towarów i technologii do szeregu krajów trzecich. UE rozszerzyła również zakaz tranzytu zaawansowanych technologii i materiałów lotniczych eksportowanych z UE do krajów trzecich przez Rosję. Zmniejszy to również ryzyko obchodzenia sankcji. Ponadto listy sankcyjne zostały rozszerzone o 87 nowych podmiotów. Teraz, oprócz organizacji z Rosji i Iranu, znajdują się na niej organizacje zarejestrowane w Chinach, Uzbekistanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Syrii i Armenii. Ponad 100 osób fizycznych i prawnych zostało dodanych do listy zamrożenia aktywów, w tym osoby zaangażowane w nielegalną deportację ukraińskich dzieci. Wprowadzono całkowity zakaz transportu ciężarówek z rosyjskimi przyczepami i naczepami do UE. Umożliwi to rosyjskim przewoźnikom towarowym stłumienie obchodzenia zakazu

W odpowiedzi na jedenasty pakiet sankcji UE, Rosja rozszerzyła listę przedstawicieli krajów UE i instytucji europejskich objętych zakazem wjazdu do Rosji. W oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej rosyjskie MSZ stwierdziło, że Moskwa uważa pakiet środków ograniczających przyjęty przez UE 23 czerwca za „bezprawny, podważający międzynarodowe prerogatywy prawne Rady Bezpieczeństwa ONZ”.

„W odpowiedzi na te nieprzyjazne działania strona rosyjska znacznie rozszerzyła listę przedstawicieli instytucji europejskich i państw członkowskich UE, którzy mają zakaz wjazdu na terytorium naszego kraju” – czytamy w oświadczeniu. Rosyjskie MSZ nie podało nazwisk osób znajdujących się na czarnej liście.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.