Wietnam staje się nowym tygrysem Azji

Według prognozy Azjatyckiego Banku Rozwoju (ADB) wzrost gospodarczy Wietnamu powróci do poziomu 6,5% w roku 2022 i osiągnie 6,7% w roku 2023. Jeśli spojrzymy na historię rozwoju gospodarczego obecnych czterech tygrysów Azji, którymi są Korea Południowa, Singapur i Tajwan, Hongkong, rozwijające się w latach 1960-1990, to widać, że Wietnam powtarza ten sam proces co wyższej wymienione kraje.

Ho Chi Minh (dawniej Sajgon) / fot. Jim 陳 – Saigon Night, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75798427

Autor: Bach Nam

Po ponad 30 latach, odkąd Wietnam wprowadził politykę „Đổi mới” w 1986 r., tempo wzrostu gospodarczego kraju jest jednym z najwyższych na świecie, ze średnim wskaźnikiem 6,55 % rocznie (przed pandemią COVID-19%). Wraz ze stabilizacją gospodarczą bezrobocie w Wietnamie w spadło w ostatnich latach, podobnie jak dług publiczny, a inflacja utrzymywała się na poziomie 3-4%.

W 2002 r. PKB Wietnamu na mieszkańca wynosiło tylko 430 USD na osobę, a 2021 r. liczba ta wzrosła do 2700 USD, czyli ponad sześciokrotnie. Wietnam jest trzecim w Azji Południowo-Wschodniej państwem pod względem wartości produkcji przemysłowej, na czele z takimi produktami jak  elektronika, samochody i oprogramowanie. Kraj ten jest również atrakcyjnym miejscem do przyciągania globalnych firm, takich jak Samsung czy Panasonic oraz uruchomiania zakładów produkcyjnych.

Pomimo wybuchu pandemii COVID-19, która miała ogromny wpływ na sytuację na świecie,  wietnamska gospodarka nadal odnotowywała dodatni wzrost gospodarczy, co niewiele krajów było w stanie dokonać w ciągu ostatnich dwóch lat. Pomimo pandemii COVID-19, Wietnam, jako jedyne państwo w Azji Południowo-Wschodniej, notował dodatni wzrost gospodarczy, odpowiednio 2,9% w 2020 r. oraz 2,58% w 2021 r.

Wietnam przyciąga także uwagę inwestorów zagranicznych w dziedzinie zielonej i odnawialnej energii. W 2021 roku kraj stał się trzecim co do wielkości rynkiem na świecie dla nowych morskich instalacji wiatrowych, zaraz za Chinami i Wielką Brytanią.

Eksperci uważają, że w kontekście globalnych zagrożeń gospodarczych i geopolitycznych kurczenie się polityki fiskalnej i monetarnej wielu głównych gospodarek spowalnia globalny wzrost. Tymczasem w Wietnamie gospodarka dość szybko odbudowuje się dzięki zmianą wprowadzanym przez rząd, który zastosował odpowiednią strategię zapobiegania rozwojowi pandemii.

Ponadto, od czasu „Đổi mới”, Komunistyczna Partia Wietnamu znacznie rozszerzyła zakres swoich stosunków zagranicznych. Według stanu na grudzień 2021 r. Wietnam nawiązał stosunki dyplomatyczne ze 189 krajami. Regularnie wysyłając delegacje wysokiego szczebla stworzono skuteczne mechanizmy współpracy dwustronnej, aktywnie wspierając partnerów na forach międzynarodowych i wielostronnych.

W ostatnich dniach Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Vuong Dinh Hue przewodzi wysokiej rangi delegacji z oficjalną wizytą na Węgrzech, w Anglii i Bułgarii na zaproszenie Przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Węgier, Przewodniczącego Izby Lordów i Izby Gmin Wielkiej Brytanii oraz Przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Bułgarii. Wizyty te pokazują, że Wietnam przywiązuje dużą wagę do przyjaznych stosunków i współpracy z krajami europejskimi, pokazując otwartość w stosunkach zagranicznych oraz stosując różne kanały dyplomatyczne od relacji między rządami, przez kontakty partyjne, po dyplomację parlamentarną i publiczną.    

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu, będący na czele delegacji parlamentarnej Wietnamu, która odbywa wizytę w krajach europejskich, to Vuong Dinh Hue, urodzony w 1957 roku, ekonomista, który doktorat uzyskał na Uniwersytecie w Bratysławie. Wcześniej pełnił funkcję wicepremiera oraz sekretarza Komitetu Partii w Hanoi.

Bach Nam – drugi sekretarz ambasady Wietnamu w Polsce

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed