Zbrojna pomoc Chin dla Rosji?

Brytyjski minister obrony Grant Shapps powiedział, że Chiny pracują nad zapewnieniem Rosji śmiercionośnej pomocy do wykorzystania w wojnie przeciwko Ukrainie.

Brytyjski minister obrony Grant Shapps / fot. Chris McAndrew, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61330201Brytyjski minister obrony Grant Shapps / fot.

Autor: Alisa Zełenska

Poinformowała o tym BBC powołując się na brytyjską agencję PAMedia, która zacytowała wystąpienie ministra na konferencji bezpieczeństwa w Londynie. Jak powiedział Shapps podczas konferencji obronnej w Londynie, brytyjskie i amerykańskie służby wywiadowcze otrzymały informacje o takich dostawach.

„Mamy dowody na to, że Rosja i Chiny współpracują w zakresie sprzętu wojskowego do wykorzystania w Ukrainie. Amerykański i brytyjski wywiad upubliczniły informacje, że śmiercionośna pomoc jest wysyłana z Chin do Rosji, a następnie do Ukrainy” – powiedział Shapps. „Jak widzieliśmy podczas wizyty państwowej Putina w Pekinie i 64-procentowego wzrostu handlu między Rosją a Chinami od czasu inwazji na pełną skalę… wspierają się nawzajem”.

Oświadczenia Shappsa kontrastują z chińskimi próbami zaprezentowania się jako neutralna strona, która nie bierze udziału w wojnie w Ukrainie i chce jej zakończenia. Według Shappsa fakt ten jest „dość znaczący”. W połowie maja prezydent Władimir Putin złożył wizytę w Chinach. Towarzyszyli mu kluczowi rosyjscy urzędnicy państwowi. Była to druga wizyta przywódcy Kremla w Chinach w ciągu siedmiu miesięcy i czwarte spotkanie obu przywódców od czasu rozpoczęcia przez Rosję wojny na pełną skalę przeciwko Ukrainie w lutym 2022 roku. W tym czasie Pekin stał się ważnym partnerem dla Moskwy, która stara się złagodzić wpływ zachodnich sankcji nałożonych w związku z rosyjską agresją wojskową. Od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę Chiny nigdy nie wspierały Ukrainy. Pekin wspierał Rosję i potępiał sankcje nałożone na nią przez Zachód z powodu jej agresji zbrojnej. Całkowity handel Chin z Rosją Handel Rosji z Chinami osiągnął rekordowy poziom 200 miliardów dolarów w ciągu roku.

Wcześniej informowano, że Chiny stały się głównym rosyjskim dostawcą towarów potrzebnych do produkcji różnych rodzajów broni, w tym pocisków rakietowych. W wywiadzie dla BBC podczas wizyty w Pekinie w zeszłym miesiącu, sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że Chiny są głównym czynnikiem przyczyniającym się do utrzymania rosyjskiej bazy przemysłu obronnego. Obecnie Rosja osiągnęła historycznie wysoki poziom produkcji broni, powiedział szef Departamentu Stanu. Według niego Moskwa otrzymuje „ogromną ilość” obrabiarek, mikroelektroniki i optyki, głównie z Chin.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.