37. rocznica awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu

W nocy 26 kwietnia 1986 roku doszło do wybuchu reaktora czwartego bloku energetycznego elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Elektrownia znajduje się 120 kilometrów od Kijowa i tylko 11 kilometrów od granicy z Białorusią. Wypadek ten był największym w historii energetyki jądrowej. Promieniowanie rozprzestrzeniło się na 200 tysięcy kilometrów kwadratowych. W pierwszych godzinach rząd Związku Sowieckiego próbował ukryć katastrofę, a ludzi zaczęto ewakuować dopiero dwa dni później. Ewakuowano ludność miasta Prypeć, położonego najbliżej elektrowni atomowej w Czarnobylu, oraz 30-kilometrowej strefy wokół zakładu. W efekcie ponad 115 tys. osób opuściło swoje domy. Większość z nich została przesiedlona do sąsiednich powiatów obwodu kijowskiego, a dla pracowników elektrowni wybudowano nowe miasto – Sławutycz. Mimo awarii, pod koniec 1986 roku elektrownia jądrowa w Czarnobylu częściowo wznowiła pracę. Ostatecznie została wyłączona dopiero w grudniu 2000 roku.

Likwidatorzy katastrofy / fot. Радянський уряд – Власна фотографія історичного фото, яка була зроблена в Українському національному музеї „Чорнобиль”, https://uk.wikipedia.org/w/index.php?curid=322783

Autor: Alisa Zełenska

Wypadek w Czarnobylu był wydarzeniem o dużym znaczeniu społecznym i politycznym dla byłego ZSRR i świata. Pozostawiło to pewne piętno na przebiegu badania jej przyczyn. Podejście do interpretacji faktów i okoliczności wypadku zmieniało się w czasie i nadal nie ma w pełni jednomyślnej opinii. Początkowo ówczesne kierownictwo Ukraińskiej SRR i ZSRR starało się ukryć rozmiary tragedii, ale po doniesieniach ze Szwecji, gdzie w EJ Forsmark znaleziono cząstki radioaktywne przywiezione z zachodniej części ZSRR, zmieniono zdanie. Na skażenie radioaktywne narażonych było około 600 tys. osób, przede wszystkim likwidatorów katastrofy. Wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu utworzono 30-kilometrową strefę wykluczenia

7 lat temu strefa czarnobylska została uznana za rezerwat biosfery. Co roku przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów z całego świata. Czarnobyl i Prypeć to już nie tylko miejsca globalnego wypadku, to miejsca legend, sesji zdjęciowych, wydarzeń artystycznych i stalkingu. ludzie próbowali nielegalnie wejść do strefy. W 2020 roku Czarnobyl ponownie staje się miejscem wielkiej katastrofy z powodu pożarów lasów na wielką skalę. strefa wykluczenia płonie przez 10 dni, a ogień zostaje zatrzymany dopiero kilka kilometrów od elektrowni atomowej. płoną całe wioski. Długo oczekiwany deszcz zatrzymuje pożary. Trzy tygodnie przed inwazją na pełną skalę w Prypeci odbyły się ćwiczenia wojskowe.

24 lutego 2022 roku – rosyjscy najeźdźcy wkraczyli przez terytorium Białorusi i zajęli elektrownię atomową oraz sąsiednie wioski. Pracownicy strefy wykluczenia zostali wzięci jako zakładnicy. Do niewoli trafia 166 gwardzistów narodowych, do tej pory powróciły tylko trzy tuziny. Okupacja trwała prawie półtora miesiąca.

Każdy cywilizowany kraj musi pamiętać o wydarzeniach i skutkach 26 kwietnia 1986 roku, aby zdecydowanie walczyć z rosyjskim terrorem nuklearnym. Przypominamy również, że 4 marca 2022 roku rosyjscy okupanci zajęli elektrownię jądrową w Zaporożu i miasto satelitarne Enerhodar. Od tego czasu Rosja odmówiła utworzenia strefy zdemilitaryzowanej wokół elektrowni. Okupanci okresowo ostrzeliwują elektrownię atomową i teren wokół niej.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.