Przyjazna niechęć Pekinu wobec Kremla

Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Chin Xi Jinping spotkali się osobiście po raz pierwszy od rosyjskiej inwazji na pełną skalę przeciwko Ukrainie. Miało to miejsce podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Rosyjski prezydent obiecał „wyjaśnić” kwestię rozpętanej wojny, nazywając ją „kryzysem ukraińskim”.

Źródło: https://nowakonfederacja.pl/chiny-i-rosja-a-kwestia-polska/

Autor: Alisa Zełenska

„Wysoko oceniamy wyważone stanowisko chińskich przyjaciół w związku z ukraińskim kryzysem, rozumiemy wasze pytania i obawy w tej sprawie, a podczas dzisiejszego spotkania oczywiście szczegółowo wyjaśnimy nasze stanowisko, chociaż już wcześniej o tym rozmawialiśmy” – powiedział Putin w rozmowach bilateralnych. Zamiast tego w oświadczeniu, które zostało opublikowane po spotkaniu przywódców, Chiny zauważyły, że”chcą współpracować z Rosją, aby pokazać odpowiedzialność dużego kraju jakim jest ChRL za sytuację międzynarodową, odgrywać rolę lidera i wprowadzać stabilność w burzliwy świat”. Eksperci, którzy poświęcili swoją karierę badaniu sygnałów rządu chińskiego „między wierszami” publicznych oświadczeń, uważają, że był to dorozumiany zarzut ze strony Pekinu kierowany w stronę Kremla.

Na tle spotkania Putina z Xi Jinpingiem The Wall Street Journal pisze o perspektywach współpracy Rosji i Chin, przytaczając opinie różnych ekspertów na ten temat. Podczas spotkania przywódca Chin zapewnił Rosję o poparciu, a Putin przyznał, że Pekin ma „pytania i obawy” dotyczące wojny na terytorium Ukrainy, na które obiecał odpowiedzieć później. Według Craiga Singletona, byłego amerykańskiego dyplomaty i eksperta od stosunków z Chinami, Putin musi zrozumieć, że poparcie Pekinu dla rosyjskiej wojny w Ukrainie pozostanie czysto deklaratywne. Tak więc, próbując uniknąć zachodnich sankcji, Chiny nie sprzedają Rosji broni. Biorąc pod uwagę sankcje USA, Pekinowi coraz trudniej jest również dostarczać Rosji półprzewodniki krytyczne dla przemysłu cywilnego i wojskowego.

Rosja jest ważna dla Xi Jinpinga, jednak jej wzmocnienie może zagrozić stosunkom Chin z krajami Azji Środkowej, które są zaniepokojone rosyjską inwazją na Ukrainę. Być może z tego powodu Chiny zawarły nową umowę kolejową z Kirgistanem i Uzbekistanem, która ma potencjał, aby umożliwić tranzyt do Europy z pominięciem Rosji. Evan Feigenbaum, wiceprezes Fundacji Carnegie, jest przekonany, że przedstawiciele krajów Azji Środkowej powiadomią również Chiny o swoim dyskomforcie, jeśli zacieśnią więzi z Rosją. Dlatego też, Pekin musi zrównoważyć różne interesy i ograniczyć się do ogólnikowych zwrotów dotyczących partnerstwa z Moskwą.

Alisa Zełenska – ukraińska dziennikarka, prowadzi kilka blogów dla różnych firm, szef produkcji wideo w Kijowie

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed