F-16 w niebiesko-żołtych barwach?

Od początku wojny na pełną skalę Ukraina apeluje do swoich sojuszników o dostarczenie zachodnich samolotów bojowych. 11 lipca, na szczycie NATO w Wilnie, 11 krajów i Ukraina podpisały memorandum o utworzeniu koalicji w celu szkolenia ukraińskich pilotów wojskowych. Koalicji przewodzą Dania i Holandia, a w jej skład wchodzą Belgia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwecja i Wielka Brytania.

Foto: X.com @ZelenskyyUa

Autor: Alisa Zełenska

Po doświadczeniach wojny w Wietnamie, Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych doszły do wniosku, że potrzebny jest lekki i zwrotny samolot myśliwski, który mógłby skutecznie działać zarówno w walce powietrznej (w szczególności w walce w zwarciu na krótkich dystansach), jak i niszczyć cele naziemne. W pierwszej połowie lat 70. firma General Dynamics stworzyła jednosilnikowy myśliwiec F-16, który został nazwany „Fighting Falcon”. Nieoficjalnie załogi nazywały go Viper ze względu na jego podobieństwo do kolonialnego myśliwca kosmicznego Viper z filmu Battlestar Galactica, który był popularny pod koniec lat 70-tych. F-16 został pierwotnie zaprojektowany jako myśliwiec dzienny, ale z biegiem lat ewoluował w samolot wielozadaniowy zdolny do wykonywania misji w dzień i w nocy, niezależnie od pogody.

Według sojuszników, w tym oficjalnego stanowiska Waszyngtonu, aby rozpocząć proces przekazywania myśliwców Ukrainie, konieczne było przeszkolenie specjalistów – pilotów i techników. Oczekiwano, że szkolenie rozpocznie się latem. Według ukraińskiego ministra obrony Ołeksija Reznikowa, pierwsza partia specjalistów już wyjechała na szkolenie. „Szkolenie już się rozpoczęło” – powiedział. Reznikov przewiduje, że minimalny okres szkolenia pilotów to 6 miesięcy.

Do tej pory Holandia i Dania zobowiązały się dostarczyć Ukrainie samoloty F-16, gdy tylko ukraińscy piloci i technicy ukończą szkolenie, ogłosił holenderski premier Mark Rutte podczas wspólnej konferencji prasowej z Wołodymyrem Zełenskim 20 sierpnia. Prezydent Ukrainy, który wczoraj przebywał z wizytą w Holandii, wyjaśnił również, że uzgodniono dokładną liczbę pierwszej partii samolotów, które mają zostać dostarczone na Ukrainę.

Mówimy o 42 samolotach, które mogą zostać dostarczone przez sojuszników. Później tego samego dnia Dania ogłosiła również przekazanie 19 samolotów w ciągu kilku lat. To znacznie więcej, niż wcześniej oczekiwała Ukraina.

Rzecznik ukraińskiego dowództwa sił powietrznych Jurij Ihnat powiedział, że Ukraina potrzebuje ponad stu samolotów do ochrony swojej przestrzeni powietrznej. Dodał, że liczba ta jest ustalona w wizji Sił Powietrznych. Według niego jest to około czterech brygad myśliwców czwartej generacji. „Według wizji, która została przyjęta w 2020 roku, było to około 128 samolotów. Dlatego potrzebujemy co najmniej ponad 100 samolotów, aby zabezpieczyć przestrzeń powietrzną naszego kraju” – powiedział Ihnat. Dodał, że Ukraina musi obecnie w pełni przezbroić się w F-16, aby zastąpić przestarzałą radziecką flotę samolotów.

Redakcja

Serwis Obserwator Międzynarodowy, jest niezależnym tytułem prezentującym wydarzenia i przemiany zachodzące we współczesnym świecie.

No Comments Yet

Comments are closed