Kilka dni temu Viktor Orbán ogłosił, że Węgry zmierzają do wypowiedzenia Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego, stając się pierwszym państwem członkowskim Unii Europejskiej, które najpewniej opuści reżim haskiego Trybunału. Czy to początek szerszego trendu, czy raczej wypadkowa reakcji poszczególnych państw na aktywność MTK w postaci wydania nakazu aresztowania wobec premiera Izraela, Binjamina Netanjahu?
Niewątpliwie MTK znajduje się teraz w okresie dość poważnych turbulencji. Dotkliwe ciosy, takie jak sankcje ze strony Donalda Trumpa czy niewykonywanie zobowiązań przez państwa-strony w zakresie nakazów aresztowań wobec Netanjahu czy Władimira Putina, przeplatają się z nielicznymi sukcesami – vide sprawa byłego prezydenta Filipin, Rodrigo Duterte. Jak w tej sytuacji do MTK podchodzi region Europy Środkowo-Wschodniej? Czy trudności, z którymi mierzy się dziś haski Trybunał nie staną na przeszkodzie dla efektywności zapowiadanego nowego trybunału ds. zbrodni agresji przeciwko Ukrainie? Wreszcie – czy państwa Europy Środkowo-Wschodniej nie wybrały wartości bezpieczeństwa i suwerenności stawiając je jednoznacznie ponad prawem międzynarodowym, o czym świadczy opuszczanie poszczególnych reżimów międzynarodowego prawa humanitarnego przez takie państwa jak Polska, państwa bałtyckie czy Finlandia?
Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w kolejnym odcinku podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym”.
Zapraszamy do wysłuchania! Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.
Podcast realizowany jest we współpracy portalu „Obserwator Międzynarodowy” oraz Wydziału Prawa i Administracji UŁ.