W piątym odcinku trzeciego sezonu podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym” jego twórcy wraz z prof. Hanną Kuczyńską z Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, zgłębiają pojęcie jurysdykcji uniwersalnej. Czy może być ono traktowane jako istotny środek globalnej sprawiedliwości karnej, w którym to przede wszystkim państwa, a nie trybunały międzynarodowe, powinny odgrywać prymarną rolę w ściganiu sprawców najpoważniejszych zbrodni, takich jak ludobójstwo czy zbrodnie wojenne?
Jaka jest geneza jurysdykcji uniwersalnej i na czym ona właściwie polega? Jakie są ramy prawne obowiązku ścigania i osądzania podejrzanych o popełnienie zbrodni międzynarodowych? Na czym polega obowiązek „albo wydaj, albo osądź” (aut dedere, aut iudicare)? Jak na tle państw wykonujących jurysdykcję uniwersalną prezentuje się Polska, zwłaszcza w kontekście prowadzonych krajowych postępowań karnych co do rosyjskich zbrodni popełnionych na terytorium Ukrainy? Wreszcie – jak wygląda współpraca państw z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze, w szczególności mając na względzie wydanie nakazów aresztowania przez MTK wobec, z jednej strony Władimira Putina, a z drugiej Binjamina Netanjahu?
Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w czwartym odcinku trzeciego sezonu podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym”. Zapraszamy do wysłuchania!
Gość specjalny: prof. Hanna Kuczyńska – ekspertka ds. prawa karnego i międzynarodowego prawa karnego. Profesor w Zakładzie Prawa Karnego w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.
Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.
Podcast realizowany jest we współpracy portalu Obserwator Międzynarodowy oraz Wydziału Prawa i Administracji UŁ