Zgodnie z zapowiedziami premiera rządu RP oraz rekomendacjami ministra obrony narodowej, Polska zmierza do wypowiedzenia Konwencji o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz ich zniszczeniu (Traktat Ottawski) z 1997 roku. O specyfice konwencji oraz o konsekwencjach prawnych wypowiedzenia traktatu z Ottawy dla RP, a także dla całego porządku międzynarodowego prawa humanitarnego, zwłaszcza w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w rozmowie z dr. Tomaszem Lachowskim i dr. Mateuszem Piątkowskim opowiada prof. dr hab. Marcin Marcinko z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Polska podpisała traktat z Ottawy 4 grudnia 1997 roku, choć ratyfikacja nastąpiła dopiero 14 grudnia 2012 roku – co było powodem tak dużej zwłoki państwa polskiego w staniu się strony konwencji? Co reguluje traktat z Ottawy? Czy miny przeciwpiechotne to broń zdradziecka niezgodna z podstawowymi zasadami międzynarodowego prawa humanitarnego, na czele z zasadą rozróżniania? Czy zapowiadane wypowiedzenie konwencji przez Polskę oraz trzy państwa bałtyckie, a także już dokonane wyjście z reżimu Traktatu o zakazie broni kasetowej pokazują pewien trend w polityce państw Europy Środkowo-Wschodniej uwalniających się od zobowiązań międzynarodowych na rzecz wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa przed zagrożeniem ze strony Federacji Rosyjskiej? Jak w takiej sytuacji opowiadać o systemie międzynarodowego prawa humanitarnego?
Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w kolejnym odcinku trzeciego sezonu podcastu „Lachowski i Piątkowski o prawie międzynarodowym”. Zapraszamy do wysłuchania!
Prof. dr hab. Marcin Marcinko – ekspert ds. międzynarodowego prawa humanitarnego, adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący Komisji ds. Upowszechniania Międzynarodowego Prawa Humanitarnego przy Polskim Czerwonym Krzyżu.
Prowadzący – dr Tomasz Lachowski i dr Mateusz Piątkowski.
Podcast realizowany jest we współpracy portalu „Obserwator Międzynarodowy” oraz Wydziału Prawa i Administracji UŁ.